Silivri Emniyet Müdürü’nü intihara sürükleyen anlara ait video yayınlandı

Eski Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın yaşamına son vermesine ilişkin yürütülen soruşturma kapatıldı. Soruşturma dosyasında Çalışkan’ı ölüme sürükleyen anlara ait video da yer aldı. Videoda hakkında yakalama kararı bulunduğu için gözaltına alınan kişi telefonla bakanlığı koruma müdürünü arayarak, kendisine yardımcı olmasını istiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasındaki gerilim iddiaları ve sonrasında Silivri Emniyet Müdürü’yken yaşamına son veren Hakan Çalışkan yeniden gündemde.

İsmail Saymaz’ın Halk TV’deki yazısı ile birlikte paylaşılan video dikkat çekti. Videoda, yakalama kararı bulunan Hızır ve Osman Kaptan isimli iş insanlarının İçişleri Bakanlığı Koruma Dairesi Başkanı Ekrem Gülen’i aradıktan sonra serbest bırakılmasına ait anlar yer aldı.

Videoda Kaptan’ın, Gülen’i aradığı görüldü. Gülen’in telefon açtığı Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın devreye girmesiyle Kaptan’lar bırakıldı.

Fakat bir polisin haber vermesi üzerine Terörle Mücadele Şubesi, “Aranan şahsı nasıl bırakırsınız!” diyerek tutanak tuttu.

Hakan Çalışkan

Hakan Çalışkan’ı İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan aradı. Baskıya dayanamayan Hakan Çalışkan, bu görüşmenin ardından silahla intihar etti.

Söz konusu olayın ardından açılan iki soruşturmada 4 yıl boyunca bir sonuç alınmadı. Soruşturmalar organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşaat videolarına başlamasının ardından kapatıldı. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararına göre, Çalışkan’ın ölümünde ne bir cinayet izi ne de intihara azmettirme bulunmuyor.

Görevi kötüye kullanmaktan açılan diğer soruşturmada Koruma Şube Müdürü Ekrem Gülen’in ifadesi alındı. Gülen, durumu öğrenmek için Çalışkan’ı aradığını savundu. İsmail Saymaz’ın aktardığına göre Komiser Özcan Balcı da Kaptan’ların durdurulması üzerine Çalışkan’ın kendisini üç kez aradığını, “Bu şahıslar kaçak değil. Mahkemeye gidecekler. Telefonlarını al ve bırak.” dediğini söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin