Silivri Cezaevi hücresi Amsterdam’a taşındı; ‘Türkiye’de 65 gazeteci tutsak’

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Silivri cezaevi hücresinin bir maketi Hollanda’nın Kraliyet Başkenti Amsterdam’a taşındı. Amsterdam De Balie Kültür Sanat Merkezi Koordinatörü Jeroen Pen, Türkiye’de ki gazetecilere yönelik baskıları Can Dündar özelinde Silivri’deki hücresinin benzerini Hollanda’ya taşıyarak farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Vrijdenkers Festival 2021 (Özgür Düşünenler Festivali 2021) kapsamında d-zenlenen etkinliğe Almanya’da yaşayan gazeteci Can Dündar da katıldı.

JEROEN PEN: TÜRKİYE CEZAEVLERİNDE 65 GAZETECİ TUTSAK

Jeroen Pen, programda yaptığı açıklamada etkinliğin amacını şöyle açıkladı: “Türkiye’de ki cezaevleri ve Silivri cezaevinde şuan itibari ile 65 gazeteci tutsak olarak tutuluyor. Bu kişiler sadece gazetecilik mesleklerini yaptıklarından dolayı hapiste bazılarının hücrelerde Can Dündar’ın yattığı hücrelerde tutulmaları gerçekten kabul edilemez bir durumdur. Biz Amsterdam’da Özgür Düşünenler Festivali 2021 kapsamında Türkiye’de gözaltına alınan sonra tutuklanan ve Silivri’de hücreye atılan Can Dündar’ı buraya davet ederek, kendisini Hollandalı gazeteciler ve aktivistler ile De Dalie’de bir araya getirdik. Program öncesinde De Balie kültür merkezi önüne Silivri Cezaevi’nin bir Hücresini Can Dündar’ın hücresinin bir benzerini buraya taşıdık. İçerisinde bir yatak, bir tuvalet ve bir su musluğu var. Bunun yanında görsel olarak hücreyi anlatan görsel bir periskop yerleştirdik. İnsanlar son 3 gün boyunca yoğun ilgi gösterdiler. Bisikleti ile oradan geçen birileri bizden bilgi alıyor. Burada olduğunu öğrenenler gelip Silivri’nin soğuk yüzünü sembolikte olsa görüyorlar. Şuana kadar bine yakın kişi ziyaret etti. 31 Ekim akşamına kadar açık kalacak.”

Ziyaretçilerin ilgisini çeken hücre, sosyal medya platformu Reddit’te de konu oldu. Platformun kullanıcıları, hücrenin inşası esnasında çekilen bir fotoğrafı “sonunda ev krizine bir çözüm bulundu” başlığıyla paylaştı.

Hücreyi görmek etmek isteyenler, 28 ila 30 Ekim tarihleri arasında Amsterdam Leidseplein’da bulunan De Balie Kültür Sanat Merkezini ziyaret edebilir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin