Silivri 6 Nolu cezaevinde ‘denetimli serbestlik haklarına’ gasp

Istanbul Silivri 6 Nolu L Tipi Cezaevi’nde müdür M.K. ve başgardiyan Y.’nin haklarındaki olumlu raporlara rağmen mahpusların denetimli serbestlik hakkını engellediği iddia edildi. Müdür ve başgardiyan infaz hakimliğine yapılan itirazı da dikkate almıyor.

Cezaevinde kalanların denetimli serbestlik hakları, eğitim ve psikolog birimlerinin olumlu raporlarına rağmen cezaevi yönetimi tarafından engelleniyor. Cezaevi müdürü ve başgardiyan, kendilerini mahkeme yerine koyarak mahpuslara dava dosyalarından kişisel sorular soruyor ve olumsuz rapor vererek denetimli serbestlik hakkını yakıyor.

Kronos’un haberine göre, denetimli serbestlik için yapılan görüşmelere çoğu kez cezaevi müdürü M. K.’nın yerine 2. müdür giriyor, soruları çoğunlukla başgardiyan Y. soru soruyor.

Edinilen bilgilere göre yakın zamana kadar denetimli serbestlik için oluşturulan kurulda ve pişmanlık dilekçesi imzalatmaya çalışan diyanet görevlisi artık kurulda yer almıyor. Görüşmeyi başgardiyan ve cezaevi müdürü yapıyor. Yasalara aykırı olmasına rağmen mahpuslara dava dosyalarının içeriğine dair “Bylock kullandın mı?” “Telefonuna kim yükledi?”, “Bank Asya’ya neden para yatırdın?” gibi sorular soruluyor. Cezaevinde tekrar mahkeme kuruluyor ve yargılama yapılıyor.

Cezaevi Gözlem Kurulu’nun mahpuslarla ilgili değerlendirmeyi 3 ayda bir yapması gerekirken bu süre 1 yıla kadar çıkıyor. İnfaz hakimliği itirazları haklı bulurken Silivri hakimlerinden S. Y. gözlem kurulunu haklı buluyor. Denetimli serbestlikten hakkı engellenen mahpus fazladan bir yıl cezaevinde tutuluyor. Bu uygulamanın sadece Silivri 6 Nolu’da uygulandığı da belirtiliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin