Silivri 3 No’lu Cezaevi’nde günlerdir kaloriferler yanmıyor

Türkiye’deki cezaevlerinde hak ihlalleri bitmek bilmiyor. Avukat Sümeyra Bulduk, Silivri 3 Nolu Ceza İnfaz Kurumu’nda yönetimin tutuklulara zulmettiğini yazdı. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşımlarda bulunan Bulduk, “Silivri 3 Nolu Ceza İnfaz Kurumu’nun yeni idaresi kanun tanımaz bir despotlukla mahkumlara yine eziyet ediyor. Kış ayında kaloriferleri yanmaz mı bir cezaevinin? Yanmıyor! Dilekçeler yok ediliyor. İnsanların eşyalarına keyfi olarak el konuyor. Okuyan insanlara ‘zaten çıkamayacaksın ne okuyosun’ naraları atılıp, ‘bu kadar okuyup, PKKlılar gibi bomba yapmayı mı öğreneceksiniz’ gibi şuursuz bir soru soruluyor! Yarın hatırlamak zorunda kalacağınız kanuna göre suç işliyorsunuz! Duymadık demeyin.” ifadelerini kullandı.

Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Bulduk, 2016 yılı Ekim ayından bu yana tutuklu bulunuyor.

SELAM TEVHİD DAVASINDA ‘DARBE’ SUÇLAMASIYLA CEZA ALDI

Sümeyra Bulduk, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Bulduk’un da kızı. Oktay Bulduk, hakkında hiç bir somut delil olmaksızın 17/25 Aralık soruşturmaları sonrası tutuklanmış, ardından tahliye edilmişti. 15 Temmuz’un ardından 11 Ekim 2016’da ikinci kez tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Yaklaşık 3 yıl boyunca neyle suçlandığını bilmeden cezaevinde yattı.

TEM’den sorumlu müdür olan Oktay Bulduk, Selam Tevhid terör örgütüne yönelik soruşturmada yalnızca koordineyi sağlamakla görevliydi. Adli soruşturmada yer almadı. Ancak buna rağmen Selam Tevhid terör örgütüne kumpas kurulduğu iddiasıyla yargılandığı davada ‘darbe ve casusluk’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 44 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Yargıtay kararıyla terör örgütü olduğu sabit olan bir örgüte yönelik yürütülen soruşturmayı ‘hükümeti yıkma’ teşebbüsü olarak kabul etti. Oktay Bulduk gibi aralarında Yurt Atayün, Ömer Köse, Kazım Aksoy, Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu onlarca polis müdürü aynı suçtan ceza aldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin