Şike savcısı kumpastan vazgeçti; Cemaat Fenerbahçe’yi ele geçirmeye çalışmamış

ÖZEL HABER | ADEM YAVUZ ARSLAN 

Son yılların en tartışmalı soruşturmalarından ‘Futbolda Şike Kumpası’ davasında savcı mütalaasını açıkladı. 

‘Futbolda Şike’ soruşturmasında kumpas kurdukları iddiasıyla yargılanan 88 sanığın yargılandığı davada savcının mütalaası bütün tartışmaları silbaştan değiştirecek detaylar içeriyor.

142 sayfalık mütalaa, davanın en temel iddiası olan “Cemaat’in Fenerbahçe’yi ele geçirmek için bu operasyonu yaptırdığı” iddiasından vazgeçiyor.

İddianame ve Erdoğan rejiminin resmi söylemine göre Cemaat Fenerbahçe’yi ele geçirmek için bu operasyonu yaptırmıştı.  Ancak savcı bu iddiayı çöpe atıyor.

Dahası, Zaman Gazetesi’ne de el konulmasına neden olan gizli tanık ifadesi savcı tarafından reddediliyor. 

Savcının mütalaasında üzerine davanın bina edildiği gizli tanık ifadesi çöpe atılırken bu kez yeni bir gizli tanık devreye sokuluyor. Ancak yeni gizli tanık da Cemaatin Fenerbahçe’yi ele geçirmeye çalıştığı iddiasını reddedip asıl amacın AKP hükümetini ele geçirmek olduğunu iddia ediyor. 

88 sanığın yargılandığı davada Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca kumpas kurmak ve ‘medya imamı’ olmakla suçlanıyordu. 

Ancak savcı nihai mütalaasında bu iddiaları dikkate almayıp ‘Haberleşmenin gizliliğini ihlal’ ve ‘resmi belgede sahteciliğe azmettirme’ gibi suçlamalar yapmış. 

Savcının Karaca için talep ettiği ceza toplamı 2 bin 445 yıl. 

Aynı şekilde eski emniyet müdürü Nazmi Ardıç için ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal’ suçlamasıyla 3 bin 111 yıla kadar hapis isteniyor. 

Mütalaada eski milletvekili İlhan İşbilen hakkında ise, daha önce başka bir mahkemede “örgüt üyeliği” suçundan ceza verildiği için bu suç açısından davanın reddine karar verilmesi istendi. 

Mütalaadaki en önemli detaylardan birisi de şu; iddianamede ‘Cemaatçi polislerin Fenerbahçeyi takip ettiği, diğer kulüplere bakmadığı’ iddia ediliyordu.  Ancak savcı mütalaasında Trabzonspor yönünden de suçlamalar yapmış. 

Soruşturmayı yürüten KHK’lı Başkomiser Soner Koç cezaevinden çıktıktan sonra Adem Yavuz Arslan’ın kişisel Youtube kanalına konuşmuş ve operasyona dair tüm detayları birinci elden anlatmıştı.

Soner Koç ile Adem Yavuz Arslan savcının mütalaası üzerinden Şike’de Kumpas davasında gelinen aşamayı konuştu

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin