Sezgin Baran Korkmaz’ın özel uçağı Reza Zarrab’a mı satıldı?

Kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamalarıyla kırmızı bültenle aranırken Avusturya’da tutuklanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’a ait Borajet Hava Yolları’nın iflas etmesi nedeniyle Korkmaz’ın özel uçağı Bakırköy 2. İcra Dairesi tarafından satıldı. ABD’li bir iş adamına satılan uçağın yeni sahibinin Reza Zarraf olduğu iddia edildi.

Borajet Havayolları, 2016 yılının son günlerinde ABD’de yaşayan Yalçın Ayaslı tarafından SBK Holding’e satılmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu SBK Holding bünyesinde 2017 yılının Nisan ayına kadar uçuşlarını sürdüren Borajet, daha sonra ani bir kararla yeniden yapılanma sürecine girildiği belirtilerek uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştı.

Şirket bünyesinde bulunan TC-YYA kuyruk tescilli Bombardier Global XRS tipi business jet Bakırköy 2. İcra Dairesi tarafından satışa çıktı. Toplam uçuş süresi 3317 saat olan “Digor” isimli uçak açık artırma usulü ihale ile yeni sahibini buldu.

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; ABD’li bir yatırımcı tarafından alınan uçağın bakım ve evrak işlemlerinin tamamlanmasından sonra teslim edileceği öğrenildi. İlk olarak 21 Şubat 2022’de vergiler dahil yaklaşık 70 milyon TL’den satışa sunulan uçağın ilk ihalede beklenen teklifin gelmemesi üzerine ikinci ihalede yeni sahibini bulduğu belirtildi.

UÇAĞIN YENİ SAHİBİ ZARRAB MI?

Öte yandan AirportHaber’e ulaşan iddialara göre; Sezgin Baran Korkmaz’ın eski uçağını ABD ile anlaştıktan sonra Aaron Goldsmith adını alan ve ABD’de at çiftliği işleten Reza Zarrab’ın aldığı ifade edildi.

Reza Zarrab, 2016 yılında İran’a uygulanan ambargoları delme suçlamasıyla ABD’de tutuklanmış, 2017’de itirafçı olduktan sonra tahliye edilmişti.

Uçak yeni sahibinin alması için Atatürk Havalimanı’nda E kapısında bulunan 11 nolu hangarda bekliyor.

Sürecin ABD Adalet Bakanlığı kontrolünde sürdürüldüğü ve işlemlerin ABD merkezli bir fon tarafından üstlenildiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolarla gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamalarıyla ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanmıştı.

Sedat Peker, Sezgin Baran Korkmaz’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uyarısıyla yurt dışına gittiğini açıklamıştı. Peker, Habertürk TV program sunucusu Veyis Ateş’in kırmızı bültenle arandığı dönemde SBK Holding Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’a ait Paramount Otel’de ücretsiz kaldığını ve kara para aklamakla suçlanan Korkmaz için arabuluculuk yaptığını söylemişti.

Ateş’in, Korkmaz’dan hakkında açılan soruşturmaları kapatmak için Ankara’daki bazı klikler adına 10 milyon avro istediği ve arabuluculuk ettiğini söylemişti.

SOYLU’NUN SBK UÇAĞINA BİNERKEN FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKMIŞTI

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ı İçişleri Bakanlığı’na çağırtarak hakkında dosya hazırlandığı ve yurt dışına çıkması yönünde telkinde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Korkmaz’ın özel uçağını kullandığını ortaya çıkmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin