“Bizim aile 50 kişiyi götürür” demişti; Sevda Noyan hakkında ‘takipsizlik’ verildi

Yandaş Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu televizyon programında 15 Temmuz’la ilgili konuşurken “Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” diyen Sevda Noyan hakkında, ‘kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı’ savunularak takipsizlik kararı verildi. Noyan hakkında İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde aynı soruşturma kapsamında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı belirtildi.

Ülke TV programındaki tehditkâr sözleri nedeniyle hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan ardından, ‘yetkisizlik’ kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen soruşturmada, Sevda Noyan hakkında ‘mükerrer olacağı’ gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

Sevda Noyan hakkında, ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçundan başlatılan soruşturma, yetkisizlik kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Soruşturmayı yürüten savcı da Noyan hakkında İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde aynı soruşturma kapsamında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını belirtti. Savcı, suçta ve cezada teklik ilkesi gereği mükerrer kayda alınan soruşturma dosyası yönünden ‘kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı’ yönünde karar verdi.

‘MÜKERRER KARARI DOĞRU DEĞİL’

Suç duyurusunda bulunan avukat Çağrı Ayhan Şenel ise “Birçok kişi ile birlikte suç duyurusunda bulunduk. Savcılığın mükerrer kararı doğru değil. Savcı suç gördüyse davayı açmalıydı. Dava açıldıktan sonra yargılama yapan mahkemenin dosyayı birleştirme kararı vermesi gerekirdi” dedi.

NE OLMUŞTU?

Bir televizyon programına katılan Sevda Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk” dedikten sonra şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası.”

Komşularına yönelik tehdit savuran ve ‘ölüm listesi’ hazırladığını söyleyen Noyan hakkında, birçok kişiyle birlikte avukat Çağrı Ayhan Şenel, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin