Sevda Noyan, “Benim listem hazır!” sözünü böyle savundu: Nüktedan sözler!

Katıldığı bir televizyon programındaki skandal ifadeleri sonrası hakkında dava açılan Sevda Noyan, kendisini komik ifadelerle savundu. Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, benim listem hazır.” sözlerini, “Nüktedan sözler olarak söyledim.” dedi. Bu arada, skandal açıklamalarının ardından Noyan’a koruma tahsis edildiği ortaya çıktı.

Sevda Noyan, 2020’nin Mayıs ayında katıldığı bir televizyon programında, ”15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür.” şeklinde ifadeler kullanmış ve komşularını tehdit etmişti. Noyan’ın kullandığı ifadeler, sosyal medyada kısa sürede yoğun tepki çekmişti.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Sevda Noyan katıldı. Müşteki avukat Enes Kabadayı ise duruşmada hazır bulunmadı. Noyan önceki 2 duruşmaya mazeret sunarak katılmamıştı.

KORUMA TAHSİS EDİLMİŞ

Noyan, programın sunucu Esra Elönü’nün 15 Temmuz darbe girişimine dair, “Bir daha böyle bir şey yaşansa.” sorusu üzerine “nüktedan” bir yanıt verdiğini belirterek şunları söyledi: “O zaman bir şey yapmadık ama bir daha böyle bir kalkışma olursa, esprili şekilde iddianamede geçen bu ifadeleri kullandım. Ancak burada bir eksiklik vardır, ben komşulardan bahsettiğim de sunucunun bunu normalde açması gerekirdi. Disleksi hastasıyım yani düşüncem ile ifadem birbirini tutmaması sonucu konuşmam eksik kaldı. Sunucu da bunu açmam için herhangi bir soru sormadı. Asıl anlatmak istediğim, 70 hanelik bir sitede oturuyoruz, 15 Temmuz sonrası bütün komşuları tehdit eden 7-8 tane site mensubu yurt dışına kaçtı. Telefonlarım çalmaya başladı. Instagram’ım hacklendi. Bunun üzerine emniyetten bana koruma tahsis edildi. Çocuklarımın, torunlarımın, ailemin adresleri deşifre edildi. Medyada bu husus köpürtüldü. Ciddi mağduriyetime neden oldu. Bu sözleri halk arasında korku panik yaratmak amacıyla söylemedim. Üzgünüm. Keşke yaşanmasaydı. Herhangi bir silahım yok. Herhangi bir listem de yok, nüktedan sözler olarak söyledim.” dedi.

MÜTALAA İÇİN DOSYA SAVCILIĞA GÖNDERİLDİ

Mahkeme, mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine hükmetti. Duruşma ertelendi. Duruşma sonrasında basın mensuplarının soruları üzerine, Noyan, “Bir şey söylemek istemiyorum. Gerçek mağdur bendim ama hayırlısı diyelim yani. İnşallah yerini bulur” dedi.

İDDİANAME

Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon programında soru üzerine, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın bizim aile bir 50 kişiyi götürür yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede var üç beş. Benim listem hazır açıkçası.” şeklinde sözler sarf etmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu da hakkında suç duyurusunda bulunulan Sevda Noyan’a “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

İşte o skandal konuşma… 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin