Servet Turgut’un taziyesine polis müdahalesi: ‘İndir o parmağını. O parmağı senin…’

Van’da askerler tarafından gözaltına alınan ve işkence gördükten sonra helikopterden atıldığı belgelenen Servet Turgut’un taziyesini basan polis, taziyenin derhal bitirilmesini isteyince HDP’li milletvekillerini tepki gösterdi. Taziyeyi basan polis müdürü HDP’li kadın milletvekiline ‘‘İndir o parmağını, o parmağı senin…’’ şeklinde sözleri üzerine gerginlik yaşandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve HDP’li milletvekilleri, Servet Turgut’un taziyesine katıldı. Servet Turgut’un kardeşi Naif Turgut, aileye taziyeye gelenlere konuşma yaptığı sırada polis müdahalede bulundu. Polis, taziyede konuşma yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, ziyareti görüntülemek isteyen gazetecilerin de çekim yapmalarını engelledi.

POLİS MÜDÜRÜ: TAZİYEYİ DERHAL BİTİRİN

Mezopotamya Ajansı’ndan yer alan habere göre polis, taziyenin devam etmesi durumunda gözaltı yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine HDP’li milletvekilleriyle ile polis arasında sert tartışma yaşandı.

DBP’li Saliha Aydeniz, “İnsana saygınız olsaydı taziyeye böyle girmezdiniz. Duaya saygısı olanlar buraya silahlı giremezler. İslamiyet’e de dine de saygısızsınız.” dedi.

Polisin taziyeye müdahale edemeyeceğini belirten HDP Milletvekili Hüda Kaya ‘‘Burası bir taziye evi, taziye evini basıyorsunuz.’’ diye konuşunca polis müdürü ‘‘Çıngar çıkarma bi dur’’ diye cevap verdi. Bunun üzerine Hüda Kaya ‘‘Ne demek çıngar çıkarma bu kadar saygısızlık olmaz.’’ diye konuşunca polis müdürü ‘‘O parmağını indir. O parmağı senin…’’ diye cevap verince ortam daha da gerildi.

Daha sonra Servet Turgut’un kardeşi Naif Turgut araya girerek ortamı sakinleştirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin