Sen bu kitabı okuduğuna emin misin?

YORUM | LEVENT KENEZ

Televizyonlar ve gazeteler Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı Erdoğan’a yeteri kadar yer vermedikleri için cumhurbaşkanı da her fırsatı bir vesile yaparak kendi imkanları ile derdini millete ulaştırmak için çırpınıyor.

Bu çırpınmaların en sonuncusu kütüphaneler haftasında yaşandı. Bu çok önemli hafta vesilesiyle Erdoğan’ın çocukluğu filme alındı ve cumhurbaşkanının simit satarak biriktirdiği para ile aldığı ilk kitabın hikayesi bizlerle buluştu. Zaten filmin parası da senden benden çıktığı için film aslında hepimizin filmi. Cumhurbaşkanı da filmi seslendirmiş, hayatındaki ilk hayalin bu kitapları almak olduğunu anlatıyor. Tabii seçim dönemi olduğu için danışmanlar oturmuş ilkokullar için önemli günler ve haftalar kitabını açmışlar bu döneme giren bütün günleri sağolsunlar kaçırmamışlar.

Sporcu Erdoğan, hafız Erdoğan, ekonomist Erdoğan’dan sonra şimdi de kitap kurdu Erdoğan ile cumhurbaşkanının bir başka yönünü keşfediyoruz. Her gün yeni bir özelliği her gün yeni bir mucizesi çıkıyor neredeyse. 15 Temmuz’da nasıl Hira mağarası örneği ile kendisinin açıkladığı uçakların onun uçağını görememeleri hadisesi gibi Allah bilir daha neler var?

Şaka bir yana arkadaş kütüphaneler haftası nedir ya? Ayrıca bari böyle bir günde rahat bırak insanları. 24 saat zaten sen varsın her yerde. Milletin parası ile çocukluğuna klip çektirmek nedir? Bu kadar görmemişliği petrol sultanları bile yapmadı. Kaldı ki senin petrolün bile yok.

Şimdi gelelim küçük Erdoğan’ın simit satıp para biriktirerek aldığı kitaba. Hani ilk hayaliymiş zatın. Hukûk-I İslâmîyye ve Istilâhât-I Fikhi̇yye Kâmusu imiş ya da daha çok bilinen adı ile kitap Istılâhât-ı Fıkhiyye Kāmusu imiş. Bir zamanlar her evde ilmihali bulunan rahmetli Ömer Nasuhi Bilmen’in kaleme aldığı bu kitap adından anlaşılacağı gibi İslam hukuku üzerine bir kitap. Muhterem öyle biri ki fakültelerde ders kitabı olarak okutulan kitabı çocukken okumuş. Büyük ihtimalle ben bunları daha küçük yaşlarda okudum üniversiteye gitmeme gerek yok falan demiş herhalde. Ben bu kitabı o yaşta okusam direkt baroya müracaat ederdim.

İlk hayali bir hukuk kitabı almak olan çocuğun büyüyünce hukukun ırzına geçmesinin sebebi nedir bunun da mutlaka bir kliple anlatılması gerekiyor. Zaten nasıl bir çocukluk geçirmişse acısını hepimizden çıkarıyor orası hepinizin malumu.

Tabii simit sattı, kitap aldı kısmı palavra. Hani bir söz var tamamı aklıma gelmedi hani “yalanını…” diye başlıyor öyle bir şey işte. Bir kere bu kadar kitap kurdu olsaydın yarısı küfür diğer yarısı hakaret olan kelime haznen bambaşka olurdu.

Şimdi elbette konumuz kitap kurdu Erdoğan değil. Geldiğimiz nokta. Arkadaş, kütüphaneler haftasından bile bir yalanla çıkıp fırlayan bir adamın ne kadar büyük bir tehlike olduğu.

Yıllarca nereye baksak bıktırana kadar Atatürk çıkmasından edilen şikayetleri hatırlayın. Ders kitaplarını açarsınız “Atatürk ve Din”, Atatürk ve Kimya”,  “Atatürk ve Tiyatro”. Kemalizmin Atatürk’ten sonra gelişen bir vesayet ideolojisi olduğunu düşünürseniz bu malum zatın daha hayattayken bu kadar uçmuş olmasının ne anlama geldiğini size anlatayım.

Bu şu demek; sizin seçiminizi sevsinler demek. Arada spor olsun diye yaptığımız seçimlerle havaya girmeyin demek. Ben buradan asla gitmem demek. Zaten gitmeme gerek yok devlet benim, gerekirse yakarım bu gezegeni demek.

Tabii bu zatın hissiyatı. Ben sadece aracıyım. Bir kitap klibinden bu çıkarımları yapmak öyle herkesin becereceği şeyler de değil.

Yani zatın ve etrafındakilerin hissiyatı ve kurdukları düzen bu ama kağıttan kaplan mı kitap kurdu mu anlayacağız Allah ömür versin. Hitler de ressamdı bu arada.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin