Şelaleden düşen yavru fili kurtarmaya çalışan 11 fil öldü

Tayland’da sulara kapılan 11 fil hayatını kaybetti. Hayvanların, şelaleden düşen bir yavru fili kurtarmaya çalışırken öldükleri sanılıyor.

“Cehennem Şelalesi” olarak bilinen Haew Narok’ta hafta sonunda 6 filin cesedi bulunmuştu. Ancak i Khao Yai Ulusal Parkı uzmanları tarafından Haew Narok’ta insansız hava araçlarıyla yapılan incelemede 5 filin daha cesedine ulaşıldı.

BBC’nin aktardığı haberde Reuters’e konuşan Badin Chansrikam adlı yerel yetkili, ölen fillerden birinin 3 yaşında bir yavru olduğunu söyledi.

Badin Chansrikam, “Anladığımız kadarıyla filler nehrin karşı yakasına geçmeye çalışıyorlardı. Muhtemelen yavru fillerden biri suya düştü. Yetişkin filler de onu kurtarmaya çalışırken sulara kapıldı” dedi.

Ancak Tayland medyasına göre, hayvanların akıntıya kapılmasının nedeni henüz kesinleşmedi.

Gazetelere göre, hafta sonunda 6 filin cesedinin bulunduğu gün kayaların üzerinde mahsur kalan 2 fil görüldü. Park görevlileri, bu hayvanların güç toplayıp ormana dönebilmesi için aşağı yiyecek attı.

Filler ‘yas tutuyor’

Uzmanlar ise sürüler halinde yaşayan bu hayvanların tek başlarına hayatta kalmalarının zor olduğuna dikkat çekiyor. Hayvanların stresten de ölmüş olabileceği belirtiliyor. Fillerin “yas tutan hayvanlar” olduğu biliniyor.

Khao Yai Parkı’nda 300 kadar fil yaşıyor.

Park görevlilerinin nehrin sularına bakteri bulaşması endişesiyle cesetleri kaldırmayı planladığı ifade ediliyor.

Bangkok Post gazetesi, olayın yakın tarihte fillerin hayatını kaybettiği en büyük facialardan biri olduğuna dikkat çekti. 1992’de aynı şelalede 8 fil ölmüş, olay ülkede büyük üzüntü yaratmıştı.

Tayland’da yarısı doğal ortamlarında 7 bin kadar Asya fili yaşıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin