Selahattin Demirtaş: Cezaevleri fiilen birer eziyet merkezine dönüştü

Tutuklu eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevi koşullarında ciddi sınırlamalar ve tehdit söz konusu olduğunu yazdı. 5 yıldır Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz bunları pek fazla gündeme getirmesek de maalesef cezaevleri fiilen birer eziyet merkezine dönüşmüş durumda.” dedi.

Selahattin Demirtaş, Gazeteduvar’dan İrfan Aktan’ın gündemdeki konularla ilgili sorularını cevapladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin son kararına göre rağmen tutuklu olduğunun hatırlatılması üzerine Demirtaş, “Biz yasa ve hukuk gereği tutuklu değiliz. Siyasetin açık talimatlarıyla siyasi rehine olarak içeride tutuluyoruz. Rehineliğimize hukuki kılıf bulmaya bile gerek duymuyorlar artık. Bunu yapanlar, elbette ki suç işliyorlar ve hepsi mutlaka bir gün adil yargı önünde hesap verecektir. Biz de bu adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

‘CEZAEVLERİ FİLLEN EZİYET MERKEZİNE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA’

Selahattin Demirtaş, cezaevleri koşullarında ciddi bir sınırlama ve tehdidin söz konusu olduğunu anlattı: “Biz bunları pek fazla gündeme getirmesek de maalesef cezaevleri fiilen birer eziyet merkezine dönüşmüş durumda. Zaten avukatlarım geçen hafta cezaevi koşullarımız nedeniyle Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesine (CPT) resmi başvuru yaptılar. Hukuki her türlü hakkımızı sonuna kadar kullanıyoruz, kullanacağız.”

YENİ ROMAN EYLÜY ORTASINDA ÇIKACAK

Selahattin Demirtaş, yeni romanının Eylül ayında yayınlanacağına işaret etti: “Dipnot Yayınevi, yeni romanımın yayımı için son hazırlıkları yapıyor. Sanırım eylül ortası gibi okurla buluşacak. Şimdilik sadece romanın adının Efsun olduğunu söylemekle yetineyim.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin