Şehit edilen diplomatla ilgili flaş Hakan Fidan ayrıntısı

17 Temmuz günü Erbil’de bir restaurantta uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden diplomat Osman Köse ile ilgili çarpıcı iddialar gündeme geldi.

Nordic Monitor haber sitesinde Abdullah Bozkurt imzalı haberde şehit edilen Osman Köse’nin Erbil Konsolosluğu’nda çalışan bir MİT çalışanı olduğu, Kuzey Irak’a tayini çıkmadan önce MİT’in İran Masası’nda görevli olduğu ve Kuzey Irak’a yollanmasının Hakan Fidan’ın özel talimatı olduğu bilgisine ulaşıldı.

Nordic Monitor’e konuşan, isminin açıklanmasını istemeyen güvenilir kaynakların İran Masası’nda görevli şehit Osman Köse’nin İran’ın Türkiye’deki ajanlık faaliyetleri ve operasyonları ile ilgili birçok bilgiye sahip olduğunu, yaklaşan kurban bayramında görev süresi dolarak Türkiye’ye geri döneceğini ve  Köse’nin hedef alınmasının oldukça şüpheli olduğunu aktardı.

PKK’nın çeşitli zamanlarda taşeron eylemlerde bulunduğu aktaran uzmanlar, gerek MİT gerekse İran istihbarat örgütlerinin PKK içindeki elemanlarını kullanarak bu tür eylemleri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Eylemi PKK’nın üstlenmemiş olmasına dikkat çekilen haberde Köse’nin vefatından sonra teamüller gereği Dışişleri’nin Köse’nin yaptığı görevleri içeren bir özgeçmiş yayınlanmamış olmasının ve bakanlıkta bir tören düzenlenmemiş olmasının Köse’nin bakanlık çalışanı olmadığı iddialarını pekiştirdiği belirtildi.

Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınan cenaze namazına Hakan Fidan en ön safta katılmış, Aydınlık Gazetesi ve PKK’ya yakın medya kuruluşları Köse’nin PKK’nın lider kadrosu ile ilgili suikastlar için hazırlık içinde olduğunu iddia etmişti.

17 Temmuz günü Erbil’de bulunan HuQQabaz restauranttaki saldırı ile ilgili kamuoyuyla paylaşılan güvenlik kamerası görüntülerinde saldırganların susturucu takılmış silahlarla Osman Köse’yi hedef aldıkları ve sonrasında Köse’nin yanındaki çantayı alarak kaçtıkları görülmüştü. Saldırganların kendilerine ateş açılmasına rağmen çantayı almaya çalışmalarının sadece Köse’yi öldürmek için gelmedikleri aynı zamanda çantayı ele geçirmek amacında olduklarına işaret ediyor.

Saldırıda konsolosluk çalışan iki Iraklı da hayatını kaybetmiş, Kuzey Irak güvenlik yetkilileri saldırın baş faili HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın kardeşi Mazlum Dağ’ın ve diğer saldırgan Muhammed Beşiksiz’in kısa sürede yakalandığını açıklamışlardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin