Şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu’nu linç etmek isteyen 21 kişiye daha dava açıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimine ilişkin soruşturmada Çubuk Cumhuriyet Başsavcılığı 21 kişi hakkında daha dava açtı.

21 Nisan 2019 tarihinde şehit Er Yener Kırıkçı’nın Çubuk’taki cenaze törenine katılan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kalabalık bir grup tarafından linç edilmek istemişti. Yaşanan arbede sırasında Osman Sarıgün tarafından yumruklanan Kılıçdaroğlu, önce bir eve sığınmış, bir süre evde mahsur kaldıktan sonra zırhlı araçla köyden çıkarılmıştı.

Linç girişimine ilişkin daha önce 36 kişi ile yaşı 18’den küçük 11 kişi hakkında dava açılmıştı. Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün de aralarında bulunduğu saldırganlar gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

21 KİŞİ HAKKINDA İDDİANAME DÜZENLENDİ

Gazeteci Alican Uludağ’ın haberine göre, Çubuk Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturmada görüntüler üzerinden yeni şüphelilere ulaştı.

İddianamede 21 şüphelinin (Abdullah G., Cahit K., Celil E., Cevdet S., Erhan K., Gazi Y., Gülbeyaz O., Halil İbrahim T., Hasan D., Hasan Hüseyin D., Hüseyin A., Hüseyin K., Hüseyin Ü., Mehmet Akif A., Mustafa A., Mustafa G. Nuh R., Osman K., Ömer Faruk S., Ramazan O., Yasin Ç.) kasten yaralama ve yaralamaya teşebbüs, kamu görevinden dolayı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, suç işlemeye tahrik, mala zarar verme, hakaret gibi çeşitli suçlardan cezalandırılması istendi. Suçu birden fazla işlediği için bazı şüpheliler hakkında istenen cezaların yarı oranında attırılması talep edildi.

İddianamede Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Milletvekilleri Levent Gök, Murat Emir, Yıldırım Kaya, danışman Deniz Demir ve Barış Bozkurt da müşteki olarak yer aldı. Davada Kılıçdaroğlu’nun avukatlığını Celal Çelik yapıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin