“Seçimde aktif rol alan bazı bakanlar, telefonla YSK üyelerini arıyor”

İstanbul’daki yerel seçimle ilgili tartışmalar sürerken Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam’dan dikkat çeken açıklamalar geldi. Kendilerine gelen duyumları aktaran İslam, seçimde aktif rol oynayan bazı bakanların YSK üyelerini telefonla aradığını ileri sürdü.

Suputnik’te yer alan habere göre, YSK’nın İstanbul ile ilgili verdiği kararlara değinen Cihangir İslam, “YSK İstanbul’da bütün ilçelerin tekrar sayılmasını reddetmesiyle hukuka uygun bir karar vermiştir. YSK hukukun içinde kalarak kendi kararlarını almaya devam etmeli. Dışarıyla irtibatı kesmeli.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da kazanan İslamoğlu, mazbatalar verilmeli

KHK ile kişileri alt alta dizerek binlerce kişinin çeşitli haklardan mahrum edildiklerini şimdi de seçilme haklarının ellerinden alındığını söyleyen İslam, şöyle devam etti: “Yürütmenin kararları baz olarak alınıyor, bu karar mahkemeye de götürülemiyor. Yüksek yargının verebileceği kararı yürütme vermiş oluyor. Millet bu insanları seçmiş, siz yürütmenin kararını dikkate alıp belediye başkanlığını engelliyorsunuz. Türkiye acilen bu durumdan çıkmalı, mazbatalar başkanlara verilmelidir.”

AKP’nin İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi konusundaki itirazlarına ilişkin ortaya konulmuş ikna edici, hileyi çağrıştıracak kanıtların bulunmadığını vurgulayan İslam, “Büyükçekmece olayında da insanları ikna edecek bir kanıt göremedim. İstanbul seçimleri bitmiştir. Kazanan Sayın İmamoğlu’dur.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin