Sayıştay’dan yeni açıklama: Rapordaki hususlar ‘kamu zararı veya usulsüzlük’ unsuru taşımıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayları CHP’li Ekrem İmamoğlu ile AKP’li Binali Yıldırım’ın pazar gecesi yaptığı açık oturumda gündeme gelen ‘usulsüzlük’ tartışmasına ilişkin Sayıştay’dan ilginç bir açıklama geldi. Sayıştay raporda ‘hatalı bulgular’ olarak yer verilen unsurların ‘kamu zararı’ veya ‘usulsüzlük’ olmadığını savundu.

Ekrem İmamoğlu, söz konusu programda, “Sayıştay raporunda İETT ve İSKİ’de İBB yönetimiyle beraber toplam yapılan usulsüzlüklerin 753 milyon liraya ulaştığı var” demiş ve raporları göstermişti. Yıldırım ise iddiaları reddetmişti.

Büyükşehir belediyesindeki usulsüzlük iddialarına ilişkin Sayıştay’ın yaptığı açıklamada “Raporlardaki önerilerden hareketle kamu zararı algısı doğuracak şekilde usulsüzlük değerlendirmesi yapılması gerçeklerle bağdaşmamaktadır.” denildi. Ayrıca, “İBB ve iştiraklerine ilişkin iddialar, kamu zararı veya usulsüzlük unsurları taşımadığı için yargılamaya esas ayrı rapor düzenlenmemiştir.” vurgusu yapıldı.

Sivil toplum kuruluşlarına yardım yapıldığı iddialarına dair ise, “İddia edildiği gibi denetim raporlarında, İBB tarafından sivil toplum kuruluşlarına yardım yapıldığına ilişkin değerlendirme yoktur.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin