Savcı Bharara, iddianameyi genişletti: Terörist grupların finansörü!

Türkiye’de hükümetin müdahalesiyle engelenen 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Reza Zarrab’ın ağabeyi için de 75 yıl hapis istendi. New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, şimdi de Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) ağabeyi Muhammed Zarrab (Muhammed Sarraf) hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye sundu.

İddianamede, ağabey Zarrab hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı, ABD’nin çıkarlarına komplo ve kara para aklama gibi suçlamalar yer alıyor. Reza Zarrab’ın da isminin yer aldığı yeni iddianameyi bugün kamuoyu ile paylaşan Başsavcı Bharara, şahıslar hakkında 75 yıl hapis cezası istedi.

Başsavcılık, Zarrab ailesinin ABD bankalarını kullanarak İran Havayolları için uluslararası para transferi yapmak suretiyle terörist gruplara destek verdiğini iddia ediyor.

5 MİLYON DOLAR RÜŞVETLE GELEN İSTİSNAİ VATANDAŞLIK

Muhammed Zarrab ‘istisnai kişiler’ sınıfından faydalanarak Türk vatandaşı olmuştu. Zarrab ailesinin istisnai vatandaşlığa geçmesi için dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ve oğlu ile yüklü miktarda para karşılığında ilişkiye geçtiği ve bakanlar kurulu kararı ile bu hakkı aldığı ortaya çıkmıştı. Soruşturma kapsamında ortaya çıkan bilgilere göre,  Zarrab’ın, ailesi ve yakınları için rüşvetle istisnai vatandaşlık aldığı, İçişleri Bakanlığı bürokrasisi tarafından bizzat takip edilen dosyaların kısa sürede sonuçlandırılarak Bakanlar Kurulu’nda onaylandığı anlaşıldı. Zarrab’ın, bu iş için Muammer Güler’e 5 milyon dolar verdiği iddia edilmişti.

Reza Zarrab’ın davasına bakan Yargıç Richard Berman, Muhammed Zarrab dosyasına da bakacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin