‘Savaş suçları’ iddianamesi sonrası istifa eden Haşim Taci gözaltına alındı

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Kosova savaşı sırasında işlediği öne sürülen savaş suçlarıyla ilgili olarak Lahey’deki Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi’ne sunulan iddianamenin kabul edilmesinden sonra istifasını açıkladı.

Haşim Taçi, bugün düzenlediği basın toplantısında bu kararı “Kosova Cumhurbaşkanlığı ve Kosova Devleti’nin itibarıyla Kosova halkının onurunu korumak için” aldığını söyledi.

Taçi, “Mahkemeye Kosova Cumhurbaşkanı sıfatıyla çıkmama sözü vermiştim. Hakkımdaki iddianamenin kabul edildiğini öğrendim. Ben ve silah arkadaşlarım için hazırlanan iddianame halkımızın özgürlüğü için ödenen küçük bir bedel” dedi.

Haşim Thaçi Lahey’de gözaltına alındı

Gün içinde Hollanda’nın Lahey kentindeki Kosova Özel Savcılığı, görevinden istifa eden Kosova eski Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin Lahey’e getirilerek gözaltına alındığını duyurdu. Savcılık tarafından yapılan açıklamada, aralarında istifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin de bulunduğu eski Meclis Başkanı Kadri Veseli, Kurtuluş Ordusunun (UÇK) eski komutanlarından Recep Selimi ve eski Kosova Meclis Başkanı ve Kosova UÇK eski sözcüsü Yakup Krasniçi gibi üst düzey yetkililerin Lahey’deki tutukevine yerleştirildikleri belirtildi.

Lahey’deki özel savcılık, Thaçi ve eski Meclis Başkanı Veseli hakkında Kosova’daki savaşta (1998-1999) “insanlığa karşı suç” ve “savaş suçu” işledikleri gerekçesiyle 24 Haziran’da iddianame hazırlamış ve yetkili özel mahkemeye sunmuştu. İddianamede adı geçen kişilerin, 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları öne sürülürken şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçlarıyla da itham edildikleri bildirilmişti.

Kosova 2008’de bağımsızlığını ilan etmiş, Taçi yeni devletin ilk başbakanı olmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin