Satışlar yüzde 42 azaldı; Fiat iki vardiyaya düşüyor

HAZIRLAYAN | YUSUF DERELİ

Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş’ın satışları geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 42 azaldı. Firma, 28 Nisan’dan itibaren üretimde iki vardiyaya dönüyor.

Otomotiv sektöründeki daralma bir çok firmayı zor durumda bıraktı. 2017’de 920 binden fazla olan toplam otomobil ve hafif ticari araç satış rakamı 2018’de 620 bine kadar geriledi. Sektördeki daralma yüzde 35 olarak kayda girdi. Kriz bu yıl da tüm hızıyla sürüyor. Vergi indirimlerinin süresinin uzatalmısı gibi geçici düzenlemelerin kısa vadede çözüm olması da mümkün gözükmüyor.

Krizden etkilenen firmalardan biri de Türkiye’nin 4. büyük sanayi kuruluşu olan Tofaş Otomobil Fabrikası. Firma gerek iç pazardaki daralma, gerekse ihracat planlarındaki değişiklikten dolayı vardiya sayısını 3’ten 2’ye düşürme kararı aldı. Yıllık 450 bin otomobil üretim kapasitesi bulunan fabrika daha önce 9 bin olan çalışan sayısını 7 bin olarak güncelledi. Tofaş Otomobil Fabrikası’nın 2019 yılında emeklilik, askerlik veya başka sebeplerle ayrılanların yerine işçi alımının yapılmadığı öğrenildi.

ÇALIŞANLARA HAKLARI ÖDENDİ

Çeşitli sebeplerle ayrılan tüm çalışanlara haklarının ödendiği açıklandı. Üretim rakamında düşüş olmayacak şekilde üretim proseslerinin planlandığı belirtildi. TOFAŞ Ceo’su Cengiz Eroldu tarafından yapılan açıklamada, iç piyasada 2017’de 920 bin olan otomotiv satışının, 2018’de 600 bin olarak kayda geçtiğini, 2019 yılında 360-420 bin bandında beklendiğini hatırlattı. Eroldu, “Türkiye’de 1995 yılından beri yeni otomotiv yatırımı yapılmadı. Çözüm, iç pazarın büyütülüp niteliğinin arttırılmasından geçiyor. Daha nitelikli bir iç pazara sahip olmamız gerekir. Zenginleşmemiz gerekir ki, daha iyi ürün istesin müşteri.” ifadelerini kullandı.

2017’DE 120 BİN OLAN SATIŞ 2018’DE 70 BİNE DÜŞTÜ

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin verilerine göre Tofaş’ın 2017’deki toplam satışı 120 bin 49. Bunun 61 bin 364’ünün otomobil, geri kalanının ise hafif ticari araç satışları oluşturuyor. 2018’de ise satış rakamı 41 bin 668’i otomobil olmak üzere 70 bin 58’e gerilemiş. 2017 yılının mart ayında toplam 9 bin 383 satış yapan Fiat’ın bu yılın mart ayında yaptığı satış rakamı ise 8 bin 173 olarak kayda girmiş.

Hyundai Kona; sessiz ve ekonomik

Güney Koreli Hyundai, merakla beklenen 1.6 litrelik dizel motorlu KONA modelini Türkiye’de satışa sunmaya başladı. 7 ileri DCT şanzımanla kombine edilen B-SUV segmentindeki otomobilin, 3 farklı sürüş modu bulunuyor. Hyundai’nin yeni geliştirilen Smartstream 1.6 litre dizel motoru, sürtünme oranındaki önemli bir düşüş ile oldukça verimli bir turboşarj performansı da sunuyor. Genel olarak, motorun yapısı hafif malzemeler uygulanarak optimize ediliyor. Rakiplerine göre daha sessiz ve daha düşük titreşim seviyesine sahip KONA, böylelikle bir dizel motordan daha çok benzinli modelleri anımsatıyor.

YAKIT TÜKETİMİNDE YÜZDE 20 TASARRUF

Hyundai’nin kendi geliştirdiği 7DCT çift kavramalı şanzımanı, manuel ve otomatik tiplerin tüm avantajlarını tek bir yerde birleştiriyor. Ayrıca, geleneksel 6 vitesli otomatik şanzımanla karşılaştırıldığında yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını yüzde 20’ye kadar düşürmüş oluyor.

ÜÇ FARKLI SÜRÜŞ MODU

7DCT ile birlikte KONA’da üç farklı sürüş modu sunuluyor. ECO, Normal ve Sport olarak adlandırılan bu modlar, her türlü sürüş keyfine göre uyum sağlayabiliyor. B segmentinde olmasına rağmen otomobilin geniş duruşu ve hacimli yapısı, yeni bir tasarım özelliği olan 18 inç alaşım jantlar ile destekleniyor.

Sektör kalıcı yapısal reformlar bekliyor

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) olağan genel kurulunda güven tazeleyen Murat Şahsuvaroğlu, zor günler geçiren sektörün kalıcı çözümler beklediğini söyledi. Vergi indirimine devam kararının önemli olduğunu ancak bunun sorunu çözmek için yeterli gelmeyeceğini anlatan Şahsuvaroğlu, Türkiye’deki otomotiv perakendecilerinin yapılanmasını en az yıllık bir milyon adetlik iç pazar satış adedine göre gerçekleştirdiği kaydetti. Şahsuvaroğlu “Böyle kurumsal bir yapının 2019 yılında öngörüldüğü gibi 400-500 bin adetlik pazar ile sağlıklı şekilde ayakta kalması mümkün görünmemektedir. Öncelikle iç pazarımızın potansiyelimize uygun şekilde canlandırılması ve bu sektörden kazanç sağlayan tarafları tatmin etmesi hepimiz açısından elzemdir. Bu noktada, vergi indirimleri ile desteklemek gibi kısa süreli çözümlerin yanında, daha yapısal ve kalıcı adımların atılmasının da tam zamanı olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

BMW 3 uzadı!

Şangay Otomobil Fuarı’nda yeni BMW 3 Serisi Long’un tanıtımı gerçekleştirildi. Yeni BMW 3, standart modele göre tam 11 cm daha uzun. 2961 milimetrelik aks mesafesine sahip olan bu versiyonun toplam uzunluğu ise 4829 mm olarak açıklandı. Aks mesafesinin uzun olması diz mesafesinin de artması anlamına geliyor. Buna bir de panoramik cam tavan özelliği eklenince arka tarafta ferah bir yaşam alanına sahıp oluyorsunuz. Otomobilin camları da daha az geçiren akustik özellikli. 2.0 litrelik motoru ile yollara çıkacak olan bu versiyon, 8 ileri otomatik şanzımanla gelecek. Aracın teknik özellikleri ise henüz açıklanmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin