Sarı Yeleklilere 89 bin polis ile müdahale   

Fransa hükümetinin akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik şartları protesto için başlatılan Sarı Yelekliler eylemi nedeniyle başkent Paris bugün de ayakta. Sabah erken saatlerde polislerin baskınlarıyla yüzlerce gösterici gözaltına alınırken, bugünkü eylemlere karşı 89 bin kişi görevlendirildi.

Paris’te havanın oldukça soğuk olmasına rağmen ‘Sarı Yelekliler’, Zafer Takı önünde sabahın erken saatlerinden itibaren toplandı.Polis, toplanan kalabalıklara göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Yüzlerce gösterici gözaltına alındı.

“Sarı yelekliler”, bugün başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto ediyor. Bugünkü protesto eylemleri öncesi polisin yoğun güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris’i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç koruyor.

Eylemciler, Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi’ne gelmeye başladı. Polis, göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girmesine izin veriyor.

“Sarı yelekliler”in Paris’te düzenleyeceği gösterilerden önce 121 kişi ifadeleri alınmak üzere polis merkezlerine götürüldü, 32 kişi gözaltına alındı.

Eylemler nedeniyle Champs-Elysees Caddesi’nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi.

Gösteriler Paris’in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.

Eylemciler kepenklerle kapatılan dükkanların camlarını kırarak yine hırsızlık olaylarının altına imzasını attı.

Çok sayıda lüks mağaza ile teknoloji ürünleri satan dükkan yağmalandı.

TRT’YE PROTESTO

Türkçe konuşan ve sarı yelek giyen bir eylemci, çekim yapan TRT Haber ekibini işaret ederek, “Kendi ülkelerinde hiçbir eylemi vermeyen, hiçbir zulmü göstermeyen, hiçbir işçi ölümlerini haber yapmayan TRT, burada Fransa’yı haber yapıyor. Macron da gidecek, Tayyip de gidecek, siz de gideceksiniz” diye protesto eylemi yaptı. TRT Haber ise bu kişiyi kısa bir süre sona ‘PKK’lı’ ilan etti.

DÜKKANLARIN CAMLARI KIRILDI

Dün Champ Elysees esnafı dükkanlarının camlarını ahşap ve çelik bariyerlerle kapatmış, olası yağma eylemlerine karşı önlem almaya çalışmıştı. Ancak bugün gelinen noktada önlemlerin işe yaramadığı görüldü.

SARI YELEKLİLER BRÜKSEL’İ DE KARIŞTIRDI

Fransa’dan Belçika’ya sıçrayan gösteriler, sokaklarda tansiyonun yükselmesine neden oldu. Belçika polisi göstericilere acımadı.

Avrupa Birliği kurumlarına ve NATO’ya ev sahipliği yapan Belçika’nın başkenti Brüksel’de polis ekipleri alarmda.

Gösterilerin ülke çapında yayılmaması için üst düzeyde önlem alan polis ekipleri, göstericilere sert müdahalede bulunmaktan çekinmedi.

50’YE YAKIN GÖZALTI

Brüksel polisi sözcüsü Ilse Van de Keere, Brüksel merkez tren istasyonu ve AB kurumlarının bulunduğu Schuman bölgesinde 50’ye yakın kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

DİKENLİ TEL ÖNLEMİ

Brüksel polisi, şehir merkezi, AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin bulunduğu Schuman bölgesinde yoğun güvenlik önlemi alırken, binaların yakınlarında bulunan sokakların girişlerini dikenli tellerle çevirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin