Sarı yelekliler kimdir, ne istiyorlar?

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Fransa’nın başkenti Paris’te süren “Sarı Yelekliler” protestoları çevre ülkelere de uzandı. Belçika’dan sonra Hollanda’nın Rotterdam ve Amsterdam kentlerinde sokaklara çıkan protestocular, Erasmus Köprüsü, Arnhem’deki Sonsbeekpark ve Stopera’da eylem yaptı.

Polis kayıtlarına göre 600’ün üzerinde protestocu Paris ve Brüksel’in aksine şiddet olaylarına başvurmadan isteklerini haykırdı.

Tr724 olarak, Sarı yelekliler kimdir, endişeleri nelerdir, eylemlerle ne amaçlıyorlar? gibi soruları protestoculara sorduk.

“YOKSULLUK ARTIYOR”

Tiel şehrinde  yaşayan ve sosyal istihdam konularında çalışan Maria Wagemans: Gösteriye katılanlar yoksulluktan endişe duyuyor. Vergilere çok para veriyoruz ve fiyatlar gittikçe yükseliyor. Gün geçtikçe Hollanda’da yoksulluk artıyor. Hollanda’nın müreffeh bir ülke olduğunu söylüyorlar. Ama bizler zorlanıyoruz. Bu eylemler ile bu durumların değişeceğini umuyoruz.

“İNSANLAR BİRBİRLERİNE YABANCILAŞIYOR”

Gerda Dekker: Asgari ücret için çok çalışıyoruz ve yüklerimiz sadece ağırlaşıyor.

Pascal Jacobs: Gelecekten endişe ediyoruz. Fiyat artışları yoksulluğu daha da kalıcı hale getirebilir. Hollanda’daki insanlar birbirlerine yabancılaşıyor.

“GENÇLİĞİN GELECEK BEKLENTİSİ YOK”

Jacqueline van Dongen: Kendi çocuklarım da dahil olmak üzere çocukların geleceği konusunda endişeleniyorum. Gençliğin bir gelecek beklentisi yok. Çok fazla yoksulluk var ve çocukların toplumda başarıya ulaşma şansları yok. Esas olarak bakım alanında insanlar değişiklik istiyor. Sağlık sigortası primleri düşmeli.

“EKONOMİ İYİ İSE BU KADAR İŞSİZ NİYE VAR?”

Ronald Brok: Sorumlu bir vatandaş olarak buradayım. Yoksulluk giderek artıyor. İnsanlara destek olmak istiyorum. Ekonomi iyi gitmesine rağmen neden bu kadar çok işsiz olduğunu anlamıyorum.

Wil Bil: İşsizlik ve göçmenler için endişeleniyorum. Neden bu kadar çok işsiz insan olduğunu yetkililer açıklamalı. İşsizler ödenek alıyor ve çalışmıyor ama para biriktiriyor. Çalışanlara göre üzerlerinde daha az baskı var. İşsizler hastanelere ya da okullar temizliğe de mi gönderilemez. Bu eşitsizliğin giderilmesi için buradayım.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin