Saray’la ittifak yapmıyor musun, gör o zaman!

M. AHMET KARABAY | HABER YORUM

Bu ülkede yaşanan hiçbir gelişme insanları şaşırtmayı başaramıyor. Beştepe Sarayı’na biat ederseniz, kim olduğunuz, geçmişiniz, bugüne kadar ne yaptığınız, kimlerle olduğunuzun önemi yok. Biat etmezseniz ya da biatınızı geri çekerseniz vay halinize. Hemen hazır bekleyen iki yaftadan biri boynunuza asılır. Bir anda ya bölücü olursunuz ya da F.TÖ’cü. Şimdi sırada Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan var.

Yeniden Refah Partisi, Tayyip Erdoğan’ın Tek Adam olarak Saray’daki konumunu sağlama almasının ardından Kasım 2018’de kuruldu. YRP, ufak tefek çıkışlar yapsa da esas itibariyle AK Parti ile fazla ters düşmeyen bir çizgi takip etti.

Bunun meyvesini Cumhur İttifakı içinde yer alarak 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde gördü. YRP, Fatih Erbakan dahil 5 milletvekili çıkardı. Oğul Erbakan’ın 31 Mart Yerel Seçimleri için de benzeri bir planı vardı. İktidarı ufak tefek eleştirdi ama bir taraftan da Saray ile ittifak arayışını sürdürdü.

Kamuoyu bu yolda son ana kadar nasıl umutla beklendiğini YRP Siyasi İşler Başkanı Suat Kılıç’ın açıklamalarından takip etti. Perde arkasında ise Anadolu’da kendilerine teklif edilen yerler üzerinden pazarlık yapılmaya çalışıldı, “Üstüne İstanbul’da da bir tane ilçe verseniz ittifak tamam.” diye umutla beklendi.

Erbakan’ın pazarlıkçı tavrı karşısında ‘fazla naz aşık usandırır’ derler ya Erdoğan da resti çekip “Pazarlık yok. Verilene razı olacaksın. Bana Bahçelinin MHP’si ve HüdaPar yeter!” tavrını ortaya koydu.

ERBAKAN’IN PAYINA SEÇİMLERE TEK BAŞINA GİRME DÜŞTÜ

Bunun üzerine Fatih Erbakan eşekten düştüğünde “Zaten inecektim!” diyen Hoca Nasrettin tavrı takınıp her yerde kendi adayları ile seçime girme kararı aldı. Geçen hafta Fatih Erbakan’ın ağzından yapılan açıklamadan sonra her şey değişti.

Erbakan, bu tarihten itibaren iktidara yönelik ciddi eleştirilerde bulunmaya başladı. Doğrudan Erdoğan’ı hedef alan bir sözü bugüne kadar olmadı ama israf, rüşvet ve nepotizm denilen adam kayırmacılık uygulamalarına karşı sert çıkışlar yaptı.

Bu tarihten sonra YRP, seçim merkezlerindeki adaylarını hızla açıklamaya başladı. Bunlardan pek çoğu, “Benim de burada adayım var!” demek için gösterilmiş isimlerdi. Ancak bazı merkezlerde önemli isimlerle yol arkadaşlığı oluşturuldu.

Merkez Sağ kökenden gelip sonra üç dönem AK Parti’de milletvekilliği yapan Kasım Gülpınar, 14 Mayıs seçimlerinde aday gösterilmedi. Erdoğan, Gülpınar’ı Saray’a danışman olarak aldı. Geçtiğimiz Ekim ayında yapılan AK Parti Kongresinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda yerini koruyan 26 isimden biri olarak yeniden seçildi.

Bütün bunlar Şeyhanlı Aşireti’nin nüfuz sahibi mensubu, Eyüp Cenap Gülpınar’ın oğlu Şeyh Kasım’ın torunu Kasım Gülpınar’ı tatmin etmedi. Gülpınar istifa ettikten sonra YRP’ye geçti.

ŞANLIURFA’DA ‘GÜL’LER YARIŞACAK GÜLPINAR-BEYAZGÜL

Fatih Erbakan, Kasım Gülpınar’ın yerel seçimlerde partisinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu açıkladı. Gülpınar’ın yaptığı mitingin kalabalığı Beştepe Sarayı’nı çok korkuttu.

Erdoğan, partisinin 8 milletvekili çıkardığı Şanlıurfa’da, belediye başkanlığını başka bir partiye teslim etmeyeceğini göstermek amacıyla aday tanıtım toplantısını gövde gösterisine dönüştürmeye çalıştı.

Kentte yapımı tamamlandığı duyurulan 1,314 deprem konutunun anahtar teslim töreniyle aday tanıtımlarını birleştirerek, Gülpınar’a misilleme yapmaya çalıştı. Siyaseti Ankara ve İstanbul’dan takip edenler, Erdoğan’ın “Çeşitli nedenlerle yolunu değiştirenlerin tercihleri kendilerini ilgilendirir. Herkes devletçi olamaz.” sözlerinin muhatabının Fatih Erbakan olduğunu zannetti. Oysa Şanlıurfa’da söylenen bu sözlerin muhatabı Kasım Gülpınar idi.

KASIM GÜLPINAR, YENİ FAKIBABA OLUR MU?

Büyük iddialarla hazırlanan Şanlıurfa organizasyonuna, ne var ki aday tanıtım toplantısı sırasında Erdoğan’a yakın durma itiş kakışı damgasını vurdu. Harran ilçe başkan adaylığı Cumhur İttifakı’nın adayı olarak MHP’li Mahmut Özyavuz’a verildi. Bu sırada platforma AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu ile ilçe başkanları çıktı. İl Başkanı Delioğlu ile AK Parti Harran İlçe Başkanı Mahmut Özyavuz, MHP Harran İlçe Başkanı Halit Özyavuz’u aralarına almadı, selamlama sırasında elini tutmadı. Dışlanan Özyavuz, bir süre anlamsız hareketler yaptı.

31 Mart’ta Şanlıurfa’daki yarış, AK Parti’nin adayı Zeynel Abidin Beyazgül ile YRP’li Kasım Gülpınar arasında yaşanacak. Beştepe Sarayı, 2009’da AK Parti’ye karşı bağımsız aday olup kazanan Ahmet Eşref Fakıbaba olayının bir benzerini yaşar mı dersiniz?

SEN MİSİN CUMHUR İTTİFAKI’NDAN AYRILAN

YRP, yerel seçim adaylarını art arda açıklarken sürpriz olmayan bir gelişme yaşandı. Genel Başkan Fatih Erbakan hakkında, Adnan Oktar grubu suç örgütü ve terör bağlantısı olduğu öne sürülerek suç duyurusunda bulunuldu.

Bir grup partili ile birlikte Ankara Adliyesi’ne giden Ocak Partisi Sözcüsü Aytaç Atabay, suç duyurusunun ardından adliye önünde açıklama yaptı:

“Acaba İsrail, Adnan Oktar üzerinden bugün Yeniden Refah Partisi Genel Başkanlığı yapan Fatih Erbakan beye bir şantajda mı bulunmuştur? Nedir bu Adnan Oktar sevgisi? Nedir bu Türkiye düşmanlığı? Geçmişte FETÖ ile iltisaklı olduğunu düşündüğümüz kişilerin Yeniden Refah Partisi’nde kümelenmelerinin amacı nedir?”

Bu açıklamalar ardından Fatih Erbakan’ın, Adnan Oktar hakkında söylediği sözler sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

Peki bu Ocak Partisi’nin Genel Başkanı kim? Osmanlı Ocakları adı altında muhalif kesime tehditler yağdıran sonra da Ocak Partisine dönüşen yapının başındaki isim Kadir Canpolat. Partiyi kurduktan sonra ilk ziyaretini Bilecik’in Söğüt ilçesine yapan Kadir Canpolat, “Erdoğan’ın çizgisindeyiz.” açıklamaları ile hatırlanıyor.

Fatih Erbakan hakkında yapılan suç duyurusu, “Her canlı ölümü tadacaktır.” ayetinden hareketle ifade edilen “Her muhalif bir gün F.TÖ suçlamasına muhatap olacaktır.” sözünün doğruluğunu bir kez daha teyit etmiş oldu.

Oysa Erbakan’ın yaptığı her parti için meşru olan kendi adaylarını belirlemekten ibaretti. Erdoğan’a destek vermeyen Erbakan hakkında yakında babasının ölümünden sonra yaşanan miras kavgası bütün ayrıntılarıyla yeniden gündeme getirilebilir. Dahası mahkeme kararıyla Saadet Partisi’nin elinden alınıp YRP’ye verilen Genel Merkez binası, bir gerekçeyle yine mahkeme kararıyla elinden alınabilir.

İttifak adı altında Erdoğan’ın arkasına vagon olursanız hiç problem yok. Fatih Erbakan, suç olduğu iddia edilen sözleri 14 Mayıs seçimlerinden sonra söylemedi. Cumhur İttifakı içinde yer aldığı dönemde bu sözler sosyal medyada bile geziyordu.

Türkiye, Erdoğan’ın gösterdiği yolda, “Bendensen her şey mübah, muhalifsen hayat hakkı yok.” uygulamasıyla tehlikeli yolculuğunu sürdürüyor.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin