Saray’ın 30 milyonluk fiyasko konseri Meclis gündemine taşındı

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, verdiği soru önergesinde Saray’ın sanal konser için 30 milyon ödendiği iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

Koronavirüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından milyonlar harcanarak organize edilen Ajda Pekkan konseri, fiyaskoyla sonuçlandı. 4 bin 350 kişinin izlediği konser için 30 milyon lira harcandığı iddia edildi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, konser için harcanan rakamın açıklamasını istedi.

ATAY, 30 MİLYON LİRA HARCANDIĞI İDDİASINI SORDU

Barış Atay’ın verdiği soru önergesinde şunlar kaydedildi:

“Türkiye’de kaynaklar bu kadar kısıtlanmışken, ne yazık ki israf örnekleriyle de karşılaşmaktayız. Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen seyircisiz konserlere 30 milyon TL ayrıldığı iddiası kamuoyuna yansımıştır. “Biz bize yeteriz” sloganıyla halkımızdan bağış toplanan bu günlerde, İstanbul Kuruçeşme’de yapılan konser kayıtlarına harcanan 30 milyon TL, tüm tiyatrolara verilen bir yıllık desteğin iki katıdır. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan ve israf olarak değerlendirilen bu harcama, sanat emekçileri tarafından da tepkiyle karşılanmaktadır.

Bu çerçevede;

1- Cumhurbaşkanlığı tarafından seyircisiz konserlere 30 milyon TL harcandığı iddiası doğru mudur? Bu organizasyon çerçevesinde harcanan toplam para ne kadardır?

2- Seyircisiz konserde yer alan sanatçılar ve organizasyonu yapan şirketler hangi usulle belirlenmiştir?

3- Kaç sanatçıya hangi organizasyon şirketi üzerinden ne kadar ödeme yapılmıştır?

4- 2020 yılında tiyatrolara ayrılan bütçenin artırılması yönünde bir değerlendirme/çalışma yapılmakta mıdır?

5- Pandemi sürecinde sanat/tiyatro alanında çalışan emekçileri koruyucu tedbirler alınacak mıdır? Bu yönde bir çalışma var mıdır?

6- Cumhurbaşkanlığı tarafından sınırlı sayıda sanatçıya 30 milyon TL bütçe ayrılması yerine, bu destek tüm tiyatrolara verilmiş olsaydı, kültür-sanat alanına daha büyük katkı sağlar mıydı?”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin