Sansür tam gaz; bianet’in tüm içeriğine engelleme kararı

Jandarma Genel Komutanlığı'nın şikayeti üzerine erişimin engellenmesi kararı verilen URL adresleri arasında Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest adresleri de bulunuyor.

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği bianet’in 200 bini aşkın yazı ve haberden oluşan tüm içeriğinin engellenmesine hükmetti. Erişimin engellenmesi kararı verilen URL adresleri arasında Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest adreslerinin yanı sıra haber portalları da yer alıyor.

Ankara Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 16 Temmuz tarihli yazısı ile aynı gün 136 adresin erişiminin engellenmesine karar verdi. Kararda yer alan adreslerden biri olan haber sitesi bianet.org’un hangi haberlerine erişimin engellendiği ise mahkeme tarafından belirtilmedi. Mahkemenin bu gerekçesiz kararı ile Kasım 2000’den bu yana yayın yapan bianet’teki en az 200 bin habere erişim engellendi.

TÜM SİTEYE ENGELLEME KARARI ALINMIŞ

bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu, karara itiraz etti. Eyüboğlu, şu ifadeleri kullandı: “Daha önce farklı hâkimlik kararları ile bianet’te yayımlanan haberlere yönelik erişimin engellenmesi kararları verilmişti. Bu kararların tamamına itiraz ettik, sonrasında Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık. İki başvurumuzda da Anayasa Mahkemesi verilen sansür kararlarının basın özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna vardı. Diğer başvurularımız halen mahkemenin önünde. Ancak önceki engelleme kararlarında, başvuru (şikâyet) konusu yapılan habere erişim engellenmişti. Oysa şimdi ilgili hâkim, habere değil tüm siteye erişimi engelleme kararı vermiş! Üstelik bu denli büyük bir sansür kararını hiçbir gerekçeye dayandırma gereği duymamış.”

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE YÖNELİK SALDIRI

“Binlerce haberin yer aldığı bir haber portalının, Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine başkaca hiçbir araştırmaya gerek kalmadan kapatılıyor. Bu kararı verenler gerekçe dahi belirtmiyor. Bu durum en hafif ifadesiyle hukuk skandalı… Keza bu karar ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne yönelik büyük bir saldırı, büyük bir müdahale… Hukuk garabeti.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin