Şanlıurfa’da ‘tehditle açık oy kullandırılıyor’ iddiası

Şanlıurfa'nın bazı ilçelerinde seçmenlerin AKP'li sandık görevlileri ve polisler tarafından açık oy kullanmaya zorlandığı iddia ediliyor. Bir okulda bu nedenle çıkan tartışma nedeniyle oy verme işlemi bile durduruldu.

Şanlıurfa’da ilginç şeyler oluyor. Şehir dışından taşınan polislerin, başka bir sandıkta oy kullanmaları için gerekli olan 142 Nolu belge olmadan oy kullandığı iddia ediliyor. Ayrıca Halfeti, Siverek ve Karaköprü’de açık oy kullandırıldığı, itiraz eden vatandaşların ise AKP’li sandık görevlileri ve polislerce tehdit edildiği öne sürülüyor. Çıkan tartışmalar üzerine bir mahallede oy verme işlemi bile durduruldu… Bu arada, Ceylanpınar’a seçimi izlemek için İtalya’dan gelen heyet, ilçe girişinde durduruldu. 6 kişilik gözlemci heyet Ceylanpınar’a alınmıyor.

Edinilen bilgilere göre Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde oy verme işlemleri usulsüzlük iddialarıyla başladı. Halfeti Anadolu Lisesi 1094 Nolu sandıkta Mersin’den getirilen çok sayıda Çevik Kuvvet polisinin oy kullanmaları için verilen 142 No’lu belge olmadan oy kullandığı belirtiliyor. Ayrıca Kayyım Şeref Albayrak’ın gezdiği okullarda HDP sandık görevlileri ve müşahitlerinin dışarı çıkarılmak istendiği öğrenildi.

HİLALLİ’DE AÇIK OY VERME İŞLEMİ DURDURULDU

Hilallı mahallesinde ise insanlar AKP’li sandık görevlileri ve polisler tarafından açık oy kullanmaya zorlandı. Duruma müdahale eden HDP sandık görevlileri ile polis ve AKP sandık görevlileri arasında tartışma yaşandı. Tartışma kısa sürede büyüdü. Avukatların açık oy verme işleminin yasaya aykırı olduğu,bu işlemin devam etmesi durumunda işlemlerinin durdurulacağını belirtti. Sandık başkanını ve polisi yasalara uymaları yönünde uyaran avukatlar, bunun devam etmesi durumunda oy verme işleminin durdurulup verilen açık oyların iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Okulda oy verme işlemi durduruldu.

PARTI SORUMLULARI İÇERİ ALINMIYOR

Benzer faaliyetler Siverek’te de yaşanıyor. Siverek ilçesi kırsal mahallerinde sandıklara muhalif parti temsilcileriyle sorumluların alınmadığı iddia ediliyor. İlçenin Büyük Yakıtlı, Sarıkaya, Aşağı Başyaman mahallerinde sandık başlarına HDP ve CHP sorumlu ve müşahitleri alınmıyor. İddiaya göre Soydan ve Cinhisar mahallelerinde ise insanlar açık oy kullanmaya zorlanıyor. Açık oy kullanmak istemyen seçmenlerin AKP’liler ve polis tarafından tehdit edildiği iddia ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin