Şanlıurfa Barosu’ndan 48 avukatın gözaltına alınmasına tepki!

AKP iktidarının savunma makamını sindirmek ve itibarsızlaştırmak için sistematik bir şekilde avukatlara baskı yaptığına dikkat çeken Şanlıurfa Barosu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Ankara merkezli 7 ilde müvekkillerini savunma suçlamasıyla gözaltına alınan 48 avukatın derhal serbest bırakılmasını istedi.

15 Temmuz’dan sonra haklarında işlem yapılan kişilerin soruşturma ve kovuşturma işlemlerini takip eden avukatların anayasal bir hakkı yerine getirmesini örgütsel faaliyete olarak yaftalayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün 48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç hâkim, 1 ihraç hakim adayı ile 1 hukuk fakültesi mezunu toplam 60 kişiyi gözaltına aldırdı.

Avukatların gözaltına alınmasına tepki gösteren Şanlıurfa Barosu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baro ve avukatlar hakkında yapmış olduğu açıklama sonucu avukatların terör örgütleriyle ilişkilendirilme çabasına girildiği belirtildi.

‘‘SİYASAL İKTİDAR SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE SAVUNMA MAKAMINI İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR’’

Siyasal iktidarın sistematik bir şekilde avukatları, müvekkilleri ve müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleştirilmenin bir argüman haline getirildiğine işaret Şanlıurfa Barosu şu açıklamayı yaptı:

‘‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baro ve avukatlar hakkında yapmış olduğu talihsiz açıklama ile birlikte; avukatlar terör örgütleriyle ilişkilendirme çabasına girilerek 7 ilde 48 meslektaşımız hakkında Fetö/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilmiştir. Daha önce de açıklamalarımızda defalarca belirttiğimiz gibi avukatların müvekkilleri ve müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleştirilmesi siyasal iktidarın savunma makamını itibarsızlaştırma için sistematik bir şekilde kullanmış olduğu bir argüman haline getirilmiştir.

Şanlıurfa Barosu olarak savunmayı sindirmek ve itibarsızlaştırmak için yapılan hukuka aykırı ve yanlı her türlü girişime karşı olduğumuzu belirtiyor sırf mesleki faaliyetlerini icra ettiği için gözaltına alınan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.’’

1 YORUM

  1. Bu hangi savunma bilemedim? Çocukların ırzına geçen, kendi öz anne babasını öldüren, terör eylemlerine karışan ve kardeşini katledenleri savunmak için bile avukat gönderirken, içeri haksız yere atılan masum insanlar için “biz filancalara ve falancalara avukat göndermeyiz” diyen savunma mı? Acaba birbirlerinden farkı var mı bunların? Şu anda meşhur alman rahibin dediği “benim için geldiklerinde ise çevremde benim için bir şeyler diyecek kimse kalmamıştı” noktadayız. Ama ders alınacak mı, tabii ki hayır. Onlar suçluydui biz masumuz tantanası devam edecek

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin