Saniye Çalkın, Hollanda’nın “Renkli En İyi 100’ü seçildi

MURAT KANİ, AMSTERDAM

Hollanda’da birlikte yaşam konulu çalışmalar yapan Platform İNS Müdürü Saniye Çalkın Hollanda’nın “Renkli En İyi 100” ödülünü aldı. Bu yıl 7. defa  düzenlenen ‘De Kleurrijke Top 100 (Renkli en iyi 100 seçimlerinde Çalkın ile beraber, Sylvana Simons, Nassiri Belaraj ve Ajax’lı futbolcusu Abdelhak Nouri de ödüle layık görüldü.

BİRLİKTE YAŞAMA SANATI VE TOPLUMA KATKI

Ödül töreninde konuşan Saniye Calkın, Platform INS olarak Hollanda’daki toplumsal ayrışmaya karşı mücadelede çaba gösterdiklerini ve Birlikte Yaşama Sanatı’nı (Kunst van het Samenleven) topluma yayabilme gayreti içinde olduklarını söyledi. Topluluklar arası diyaloğu geliştirmek ve ayrıştırmaları önlemek için yaklaşık 30 yıldır çaba gösterdiklerine dikkat çeken Çalkın, Türkiye’deki darbe girişimi sonrası bir Hizmet sempatizanı olarak defalarca haksız yere suçlandığını, tehditlere göğüs germek zorunda kaldığını anlattı. Çalkın, “Zor bir yılın ardından bu ödüle layık görülmemiz bizi çok sevindirdi ve moral verdi. Bu, bana şahsen ve Platorm INS olarak bu mücadelemize devam etmemizin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösterdi Birlikte Yaşama Sanatını toplumun geneline yayma gayretlerimizin bu günlerde her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğuna inancımı pekiştirdi. Bu güne kadar pes etmedik ve kesinlikle pes etmeyeceğiz.” dedi.

HOLLANDA’DA BÖLÜNMELERE KARŞI ETKİN MÜCADELE

Saniye Çalkın, konuşmasında hedeflerini ise şöyle açıkladı: “Önümüzdeki yıl, ana hedef olarak Hollanda’daki bölünmelere karşı daha etkin nasıl mücadele edebiliriz sorusuna odaklanacağız ve buna katkıda bulunmak isteyen stratejik ortaklar ile beraber çalışmak istiyoruz. Bizim için esas olan tek bir kurum olarak değil, özellikle beraber çalışarak neler başarabileceğimiz sorusu önemlidir.’’

ROL MODEL İNSANLAR

De Kleurrijke Top 100 (Renkli En İyi 100), Hollanda’da eser ve faaliyetleriyle toplumun önünü açan, eserlerinden ve kişiliklerinden ilham alınanlara veriliyor. Renkli En İyi 100, toplum önündeki veya perde arkasındaki rol model insanları rol model olarak tanıtmayı hedefliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin