Sandığın iradesine “Özal seçilirse yine darbe yaparım” diyen Evren bile saygı duydu

HABER-YORUM | TURGUT EFE KARA

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul seçimini bütünüyle usulsüz ilan etmesine tepki gösterirken, 80 darbesini yapan Kenan Evren’i hatırlattı. Akşener, “80 ihtilalini yaşamış bir nesiliz. Kenan Evren’i bir seviye daha ileri taşımış bir Erdoğan ile karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

Bu sözler Kasım 1983’te yapılan genel seçimleri akıllara getirdi. İddiaya göre, o seçimden önce Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Turgut Özal’ın seçimi kazanması halinde tekrar darbe yapacağını söyledi. Ancak Evren, seçim sonrasında sandıktan çıkan iradeye saygı duydu ve Özal’ı kutladı.

1983 seçiminde neler oldu?

Peki, 1983 seçiminde tam olarak neler olmuştu? Cumhurbaşkanı Kenan Evren, seçimde cuntanın görevlendirdiği Orgeneral Turgut Sunalp’ın oluşturduğu Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin kazanmasını istiyordu. Bu yüzden seçimden iki gün önce radyo ve televizyonlardan yaptığı konuşmada Turgut Özal ve partisi Anavatan’ı (ANAP) hedef aldı.

Seçimin önemli olaylarından biri olan bu konuşmada Evren’in Orgeneral Sunalp’ı işaret emesi sandıkta ters tepi. Seçime, darbecilerin oluşturduğu Milli Güvenlik Konseyi’nin açıkça desteklediği Milliyetçi Demokrasi Partisi, Anavatan ve Halkçı Parti katıldı.

Evren’in hedef gösterdiği ANAP birinci çıktı

Sandıktan Evren’in açıkça hedef gösterdiği Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi yüzde 42,9 oranında oyla birinci çıktı. Evren’in desteklediği Milliyetçi Demokrasi Partisi yüzde ise yüzde 22,1’lik oyla üçüncü oldu.

Bundan sonra en çok merak edilen konu, Evren’in seçim sonuçlarını tanıyıp tanımayacağıydı. ANAP çevrelerinde Evren’in seçimi iptal edebileceğine dair endişeler vardı.

Hatta rivayete göre, Evren, Özal’ın seçimleri kazanması halinde tekrar ihtilal yapacağını söylemişti. Bu iddiayı Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, 2010 yılında İzmir Ticaret Odası’nın 125. kuruluş yıldönümü sempozyumunda gündeme getirmişti.

Evren, “Özal kazanırsa yine darbe yaparım” demiş

Yaşar, tanığı olduğu olayı şöyle anlatmıştı: “Ege Ordu Komutanı Kenan Paşa (Kenan Evren), sonra Turgut Paşa (Turgut Sunalp) oldu. Kenan Paşa ile dostluk kurduk. Tuborg’un bir açılışında kurdeleyi kendisine kestirdim. Kenan Paşa, ‘Turgut Özal seçimi kazanırsa bir daha ihtilal yaparım’ dedi. Özal kazandıktan sonra Kenan Paşa’yı öptü, o da teslim oldu.”

Seçimlerin ardından Yaşar’ın anlattığı gibi Kenan Evren Özal’ın sandık galibiyetini kabullendi ve başbakanlık görevini verdi. Özal ve bakanlar kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul eden Evren, ANAP’ın seçim başarısını da kutladı.

O anlar, TRT Haber’de yayınlanan bir belgeselde de şöyle gösteriliyor:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin