Samsung Galaxy Note 7 nasıl cepte taşınan el bombasına dönüştü?

Geçen ay Samsung Galaxy Note 7 marka telefonların bataryalarıyla ilgili büyük bir hata yapıldığı ortaya çıkmıştı. Bu hatanın bataryaların patlamasına sebep olması, büyük havayolu şirketlerini ve ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin ulaştırma bakanlıklarını harekete geçirdi.

Artık havaalanlarında Galaxy Note 7’ye adeta ‘el bombası’ muamelesi yapılıyor.

Samsung, Galaxy Note 7 üretimini durdurmuş ve dünya genelinden 2,5 milyon cep telefonunu geri çağırmıştı. Ancak risklerin devam etmesi sebebiyle, ABD Ulaştırma Bakanlığı bu telefonla uçağa binmeyi yasakladı. Üstelik kapıda telefonunu teslim etmeyip yine de uçağa binmeye çalışanlara 180 bin dolara yakın ceza verilmesi kararlaştırıldı.

Teknoloji devi zorda

Ürünün piyasaya çıkmasından kısa süre sonra kullanıcılardan bataryanın aşırı ısınması, patlaması ya da telefonun ateş almasıyla ilgili şikâyetler gelmeye başlamıştı. Florida’da bir kullanıcı, vücudunda yanıklar oluştuğu gerekçesiyle Samsung’u dava etti ve benzer sorunlar yaşayan yüzün üzerindeki kullanıcıyı da davaya katılmaya çağırdı.

Güney Koreli teknoloji devi, problemi yazılım güncellemeleriyle çözemeyeceğini anlayınca, Ağustos ayında piyasaya sunduğu ürünü geri çağırdı. Hatta Galaxy Note 7 satın alan bütün müşterilerine, telefon değişikliği teklifi yapmak zorunda kaldı. Bu da, üretmiş olduğu 2,5 milyon Galaxy Note 7’nin 1 milyonu anlamına geliyor.

Ancak şirket bir problemle daha karşılaştı. Ekim ayına gelindiğinde, “güvenli” denilen yeni telefonlarda da benzer problemler yaşandı. Haliyle yeni Galaxy Note 7’ler için Samsung, “telefonlarınızı kapatın” mesajı yayınlamak zorunda kaldı.

Uzmanlar: Telefonunuzu değiştirin

Uzmanlar, telefonda kullanılan lityum ion bataryaların, “aşırı ince” yapılmaya çalışıldığında, devre aralıklarının kısalmasıyla birlikte kolayca alev alabileceğini söylüyor.

Benzer sorunlarla, 2009’da Nokia da karşılaşmış ve 46 milyon telefon bataryasını piyasadan toplatmak zorunda kalmıştı. 2015 ve 2016’da ayrı ayrı “bataryası patlayan iPhone” vakası yaşandı. Samsung’un Galaxy Core marka telefonunun da, 6 yaşındaki bir çocuğun yanmasına sebep olduğu iddia edildi.

Hâlen piyasada Galaxy Note 7 sahibi insanlara, telekomünikasyon şirketleri aracılığıyla ulaşılmaya çalışılıyor. Samsung, “artık güvenli” dese de, uzmanlar Galaxy Note 7 telefonları başka bir modelle değiştirmeyi tavsiye ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin