Zoom’a yatırım yapan dolar milyarderi bir yılda yüzde 350 kazandı

Koronavirüs salgınında dolayı kullanımı birden artan Zoom uygulaması 91 yaşındaki Hong Kong’lu dolar milyarderi Li Ka-shing yüzde 350 kar kazandırdı.

Zoom’a salgın öncesi dönemde yatırım yapan iş insanı Li Ka-shing hisselerinin değeri bir yılda 850 milyon dolardan 3 milyar dolara yükseldi. Zoom’un kurucusu da son aylardaki artış ile en zenginleri listesinde 245’inci sıraya yükseldi.

Hong Kong’un en zengin ismi olan Li Ka-shing’nni Serveti 25.7 milyar dolardı. 91 yaşındaki Hong Kong milyarderinin geçen yıl aldığı yüzde 8,6 Zoom payı değeri, Nisan 2020’de 850 milyon dolar iken, şimdi bu değer yaklaşık 3 milyar dolara yükseldi.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle on milyonlarca kişi evden çalışmaya başlamış durumda.

Kullanıcılarına online toplantı imkanı sağlayan Zoom, evden çalışanlar için vazgeçilmez bir uygulama haline geldi. Son haftalarda 20 milyon defa akıllı cihazlara indirilerek TikTok’un ardından en çok indirilen ikinci uygulama olmuştu.

Bloomberg’de yer alan habere göre şu anda 200 milyon aktif kullanıcısı olan Zoom’a yatırım yapan 91 yaşındaki Hong Konglu milyarder Li Ka-shing’un 850 milyon dolara aldığı Zoom hisseleri bir yıl içinde 3 milyar dolar değere ulaştı.

Geçen yıl aldığı yüzde 8,6’luk Zoom hissesi alan Li Ka-shing sosyal izolasyon ile birlikte popüler hale gelen uygulamanın artan piyasa değeri sayesinde kısa sürede 2 milyar 150 milyon dolar kazanmış oldu.

Zoom’un kurucusu Eric Yuan da, sene başından bu yana servetini 2,9 milyar dolar artırdı. Son hesaplamalara göre Yuan’ın serveti 6,5 milyar dolara yükseldi. Aynı anda 99 kişi ile video konferans yapma imkanı tanıyan Zoom’un kurucusu bu artışın ardından en zenginler listesinde 245’inci sıraya yükseldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin