Salgın hastanesi inşaatında 2 milyar dolarlık pistler yok edildi

Korona salgınında dolayı İstanbul’da yapımına başlanan 2 salgın hastanesinde biri olan Atatürk Havalimanı bölgesindeki inşaatta 2 pistin yok edildiği ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “2 pist kullanılamaz hale geldi. Bunun maliyeti 2 milyar dolar” dedi.

Devlet imkanı ile yapılacağı belirten hastanenin ihalesiz bir şekilde Rönesans İnşaat’a verilmesine tepkiler sürerken, çok sayıda hafriyat kamyonu dün havalimanına giriş yaptı, bir yandan da zemine asfalt döküldü. Ancak inşaat için seçilen nokta birçok açıdan sorunlu. İnşaatın dün çekilen fotoğrafları ise hastanenin pistlerin tam ortasına konumlandırıldığını ortaya koydu. İnşaat nedeniyle iki pistin kırılarak kalıcı bir şekilde kullanılmaz hale getirildiği açığa çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, havalimanında yapımına başlanan pandemi hastanesinin yerinin çok yanlış seçildiğini belirterek, “İki pist kullanılamaz hale geldi. Bunun maliyeti 2 milyar dolar. Üstelik bölgede hiçbir altyapı da yok” dedi. Karabat, şöyle devam etti: “Yapılmakta olan hastane Atatürk Havalimanı’nın 2 pistini yok etti. Atatürk Havalimanı’nda terminal binaları, otoparklar, uçak parsalları varken inşa edilen hastaneler ile tam 2 pist kullanılamaz hale geldi. Bir pistin yapımı yaklaşık bir milyar dolar. Pistle yangın uçaklarının kalktığı, ambulans uçaklarının havalandığı stratejik noktalardır, hepsini yok ettiler.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin