Şakran Cezaevi’nde bebekler: ‘Anne, ben gökyüzünde yıldızları izlemeyi çok özledim!’

Türkiye cezaevlerinde yüzlerce çocuk anneleriyle birlikte demir parmaklıklar arkasında. Cezaevinin ağır şartları hem anneleri hem de çocukları mağdur ediyor. Cezaeverinde asgari şartların bile sağlanamaması ve pandemi dönemi mağduriyetleri iyece artırıyor.

HDP’li vekil ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, İzmir Şakran Cezaevinde’ki bebek ve çocukların durumunu gündeme getirdi. Kendisine gönderilen fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan Gergerlioğlu, gelen mesajı iletti.

Mesajda şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Çocuklar birbirlerine inanılmaz zarar vermeye başladılar. Anne ben gökyüzündeki yıldızları izlemeyi çok özledim diye ağlıyorlar. Spor salonuna dahi çıkamıyor çocuklar.”

‘Kreş yok, çocuklar çok bunaldı; anneler çaresiz, perişan haldeyiz’

“Bununla alakalı o kadar çok dilekçe yazdık ki, bir çocuğun 3 tekerlekli minik bir motoru. Hepsi yüklenince 2 günde tekerler patladı..Salıncak ve kaydırağımız kırıldı, yenisi için dilekçelerimiz cevapsız. Kreş yok. Çocuklar çok bunaldı anneler çaresiz, perişan haldeyiz… Şakran. B-14”

Gergerlioğlu: Yüzlerce çocuk var; kamuoyu bu feryadı duysun!

Gergerli bu duruma dikkat çekerek ayrıca, “Pandemi döneminde cezaevinde mahsur kalmış yüzlerce çocuk var, kamuoyu bu feryatları duysun! Aylardır bu haldeler, adeta çatladılar, ne cezaevinden çıkabiliyorlar ne girebiliyorlar.” dedi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin