Sakharov Ödülü, IŞİD’den kurtulan Ezidî kadın Nadia Murad’ın oldu

Avrupa Parlamentosu (AP), ‘düşünce özgürlüğü’ alanında her yıl verdiği Sakharov ödülüne bu sene Ezidi aktivistler Nadia Murad ve Lamia Aji’yi layık gördü. IŞİD’in elinden kurtulan genç Ezidî kadını Nadia Murad iki hafta önce Avrupa Konseyinin verdiği Havel ödülünü de almıştı.

Can Dündar da adaydı

Ödül töreni, Avrupa Parlamentosu’nun 14 Aralık’taki Strazburg oturumlarında gerçekleşecek. AP’nin, 1988 yılından beri Sovyet bilim adamı Andrey Sakharov onuruna verdiği ödülün bu seneki adayları arasında Türk gazeteci Can Dündar ve kırım Tatarı Mustafa Dzhemilev de vardı.

IŞİD ‘köle’ yapmıştı

Nadia Murad, 2014 yılında IŞİD tarafından kaçırıldı. 3 ay süreyle cinsel istismara maruz kalan Nadia, Almanya’ya kaçmayı başardı. O tarihten sonra kendini, Ezidî halkın çektiği zulmü anlatmaya adayan Nadia, iki hafta önce Avrupa Konseyi tarafından verilen Vaclav Halev insan hakları ödülüne layık görüldü.

AP de aynı şekilde IŞİD’in bölgedeki tahribatına ve zulmüne dikkat çekmek için ödülü Ezidî aktivistlere vermeyi uygun gördü. Ayrıca Murad, Eylül ayında Nobel Barış Ödülüne de aday gösterilmiş ve Birleşmiş Milletler’in insan ticareti mağdurları adına İyi Niyet Elçisi olarak atanmıştı.

Mücadeleye destek

Avrupa Parlamentosu başkanı Martin Schulz, Nadia Murad’ın mücadelesine destek olmak için bu ödülü verdiklerini şu sözlerle anlattı: “Mücadelelerinin beyhude olmadığını ve bu sözde İslam Devleti tarafından uygulanan barbarlığa karşı onlara yardım etmek için harekete geçmeye hazır olduğumuzu göstermek istiyoruz.”

Andrey Sakharov ödülü

Avrupa Parlamentosu’nun düşünce özgürlüğünü savunmak ve desteklemek adına her yıl verdiğini bu ödül, adını Sovyet bilim adamı Andrey Sakharov’dan alıyor. Nükleer fizikçi ve insan hakları savunucusu Andrey Sakharov 1975 yılında Nobel barış ödülüne de layık görülmüştü. AP, Türkiye’den Leyla Zana’ya 1995 yılında bu ödülü vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin