Rusya Dışişleri Bakanlığı: Büyükelçi yaşamını yitirdi [Tr724 BLOG]

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Büyükelçi yaşamını yitirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Büyükelçi’nin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Zakharova, “Bugün Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrei Karlov, uğradığı saldırı sonucu aldığı yaralardan dolayı yaşamını kaybetti. Bu olayı bir terör eylemi olarak nitelendiriyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: Saldırgan 2.5 senedir Ankara Çevik Kuvvet’te görevli bulunan Mevlüt Mert Altıntaş

Rusya: İlişkilerimiz etkilenmeyecek

Interfax ajansına konuşan parlamentonun alt kanadı Duma’nın uluslararası ilişkiler komitesi Başkanı Leonid Slutsky, Türkiye, Rusya ve İran dışişleri ile savunma bakanlarının katılacağı toplantının yarın Moskova’da planlandığı şekilde yapılacağını açıkladı.  Leonid Slutskiy, Rossiya 24 TV’sine canlı yayında yaptığı açıklamada ise, saldırının Türk-Rus ilişkilerini etkilemeyeceğini de söyledi.

Kremlinden açıklama: Resmi Bilgileri dikkate alın

Rusya Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Mariya Zaharova, Ankara’da Rus Büyükelçiye düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili bakanlığın kısa süre içinde açıklama yapacağını söyledi. Zaharova, “Dışişleri Bakanlığı Rus Büyükelçiye yapılan saldırı sebebiyle açıklamada bulunacaktır. Sadece resmi bilgilerin dikkate alınmasını rica ediyoruz” dedi. Kremlin Basın Sözcüsü Dimitri Peskov ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıya uğraması konusunda bilgilendirildiğini aktardı. Rus basınına açıklama yapan Peskov, “Başkan Putin’e bilgi verdik. Bilgileri kontrol ediyoruz” ifadelerini kullandı. Peskov, “Putin, Dışişleri Bakanı ve istihbarat birimleri başkanlarından rapor almayı planlıyor.” demekle yetindi.

Saldırgan: “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın”

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’u konuşma yaptığı sırada vuran katil, saldırı anına ait görüntülerde şöyle bağırıyor: “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Geri çekil, geri çekil beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek.”

AP foto muhabiri: Saldırgan en az 8 el ateş etti

Sergiyi takip eden AP ajansının foto muhabiri, saldırganın silahını ateşlemeden önce “Allahu Ekber” diye bağırdığını ve en az sekiz el ateş ettiğini söyledi.

Başbakanlık’tan  yayın yasağı

Ankara’da Rus Büyükelçisine yapılan saldırıya ilişkin Başbakanlık yayın yasağı kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Kaynağı ne olursa olsun bu şiddet eylemini kınıyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız [büyükelçi] ve ailesiyle birlikte” dedi.

İngiltere Başbakanı May: Kaygılıyım

İngiltere Başbakanı Theresa May de parlamentodaki soru-cevap sırasında saldırıyla ilgili kaygılı olduğunu söyledi.

Abdülkadir Selvi: Saldırganın El Nusra marşının giriş kısmını bağırdığı söyleniyor

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, CNNTürk televizyonun yaptığı değerlendirmede, Karlov’u vuran saldırganın saldırı sırasında Arapça olarak bağırdığı sözlerin El Nusra örgütünün marşının giriş kısmı olduğunun söylendiğini belirtti.

Gül: Karlov’un ailesine ve tüm Rus halkına başsağlığı diliyorum

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter hesabından sldırıyı kıadı. ”Rusya Büyükelçisi Karlov’a yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Güven mektubunu kabul ettiğim Karlov en zor dönemlerde Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesi için büyük çaba harcamıştı.” dedi.

 

AP Başkanı’ndan kınama

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Twitter üzerinden attığı mesajda, Andrei Karlov’un öldürülmesini güçlü bir şekilde kınadığını ve ailesine başsağlığı dilediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler’den kınama

Birleşmiş Milletler sözcüsü Stephane Dujarric, şu açıklamayı yaptı: “Rus Büyükelçisine yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bir diplomata yapılan saldırıyı mazur gösterecek hiçbir sebep olamaz. Umarız saldırının arkasında olanlar adalet önüne çıkarılır.”

Erdoğan’dan, Putin’e telefon

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesi yaptığı açıklandı. Erdoğan’ın gelişmelerle ilgili Putin’i bilgilendirdiği öğrenilid.

 

Rusya büyükelçisine Ankara’da silahlı suikast [VİDEO]

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin