Sahibi Jeff Bezos için değil, okuru için haber yapan gazete: The Washington Post

Dünyanın en zengin iş adamaları arasında yer alan ve Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos aynı zamanda The Washington Post’un sahibi. Fakat bugünlerde gazete, sahibinin şirketi Amazon’daki grevlerle ilgili en geniş haberleri veren medya kuruluşları arasında yer alıyor. Bezos gazeteyi 2013 yılında 250 milyon dolara satın almıştı.

Salgın döneminde kârını katlayan Amazon şirketi işçileri, çalışma koşulları kötüleştiği için birçok yerde grevler başlatmıştı.

Medya özgürlüğünün yıllarca savunuculuğunu yapan ve sahibine göre değil haberin değerine göre gazetecilik yapan The Washington Post, bu haberler üzerinden bugünlerde ‘gazetecilik nasıl yapılır’ dersi veriyor.

Birgün Gazetesi yazarı Ümit Alan bu konuya dikkat çekerek, “Jeff Bezos. Aynı zamanda Amazon’un da sahibi. Amazon’daki grevle ilgili en çok haber de inadına bu gazetede. Üstelik haberlerin içine bu gazetenin sahibiyle Amazon’un sahibi aynı diye de not düşerek okuru uyarıyorlar. Ders gibi geliyor haberler var.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı Twitter’den paylaşımlarda bulunan Alan, haberlere örnekler de verdi.

‘Buna gazetecilik deniyor’

Yine Amazon’la ilgili The Washington Post’ta çıkan bir kitap tanıtımını örnek gösteren Ümit Alan, “Bu da The Washington Post’ta yakınlarda çıkan bir kitap tanıtım yazısı. Amazon’da biri dava açalım bunlar nasıl iddialar deyip dava açsa kimse şaşırmaz. Ancak sahibinin gazetesinde çıkıyor. Bu kadarı da abartılı diyebiliriz ama buna dünyanın başka yerlerinde gazetecilik deniyor” ifadelerine yer verdi.

‘Türkiye’de patronun çalıştığı sektörle ilgili olumsuz haber yapanlar kovuluyor’

Alan ayrıca Türkiye’de patronun iş yaptığı sektörle ilgili olumsuz haber yaptığı için işinde kovulan gazetecileri de örnek gösterdi.

 

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin