Şahap Kavcıoğlu’ndan ‘faiz’ indirimi sinyali: Sınırlı bir alan kaldı

şahap kavcıoğlu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir araya geldi. “TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir.” diyen Kavcıoğlu, faiz indirimi için ‘sınırlı’ bir alanlarının kaldığını anlattı. Dövizin bir kısmının kripto para piyasasına giriyor olmasından rahatsızlık duyduklarını anlatan Kavcıoğlu’nun, “Döviz mevduatlarının TL enstrümanlara geçişini teşvik etmek için yakında düzenleme yapacağız. Daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla reel mevduat getirileri yüksek kalacak.” sözleri de dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen yatırımcı toplantısı kapsamında değerlendirmelerde bulundu.

ETKİLERİNİ 2022’NİN İLK YARISINDA GÖRECEĞİZ

Cari işlemler dengesinin ağustos ve eylül aylarında fazla verdiğini ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin belirginleşerek devam ettiğini belirten Kavcıoğlu, “Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli gördüklerini vurguladı. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanların da bu alanlara destek vereceğini aktaran Kavcıoğlu, “Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.” dedi. Ticari krediler büyüme oranının yıllık yüzde 8 ile geçmiş yıl ortalamalarının oldukça altında seyrettiğini bildirdi.

ENFLASYON DÜŞÜNCE, REEL MEVDUAT GETİRİLERİ YÜKSEK KALACAK

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, 23 Eylül’den bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükselişin devam etiğini, yabancı para tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleştiğini anlattı. Daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirilerinin yüksek kalmaya devam edeceğinin altını çizen Kavcıoğlu, “Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahalesinin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeyi ve oynaklığı gidermeye yöneliktir.” yorumunu yaptı.

FİYAT ARTIŞLARI ENLASYONA DÖNÜŞMEYECEK

Şu andaki fiyat artışlarının geçici olduğunu ve enflasyona dönüşmeyeceğini vurgulayan Kavcıoğlu, “Kısa bir süre içinde çok daha düşük seviyelerde bir enflasyon seviyesi gözlenmeye başlayacaktır.” iddiasında bulundu. Kavcıoğlu ayrıca, “Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum.” ifadelerini de kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin