Şahap Kavcıoğlu: TL’nin değer kaybının nedeni faiz indirimi değil

Şahap Kavcıoğlu

MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda dolar kurunun yükselmesi, enflasyon oranları ve MB’nın rezervleriyle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamasına göre faiz indirim kararı Ağustos-Eylül aylarında alınıyor. Kavcıoğlu, “Ağustos-Eylül gibi faiz indirime yol haritamızı belirlemiştik.” diyor.

TL’deki değer kaybının nedeninin ise faiz indirimi olmadığını ileri sürüyor. Kavcıoğlu, “Para politikasındaki faiz indirimini beklenen oranda görüyoruz. Sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Küresel gelişmelere bakınca kurun bizim faiz indirimimizle ilgisi olmadığını görürüz. Yılı tarihi rekor rezerv ile kapatacağız. Merkez Bankası’nı bir kanunsuzlukla suçlamak büyük yanlış olur. Rezerv gizleniyor diye bir şey yok. Gizli ise siz bu rakamı nerden buldunuz?” ifadelerini kullanıyor.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Dolar kuru 6 Eylül tarihinde 8,27 TL’ydi. Şahap Kavcıoğlu ‘çekirdek enflasyon’ çıkışı yapıp, Erdoğan da faizlerin indirileceği sinyalini verince kur bir anda 8,65’e kadar çıktı. Faiz indirim kararı sonrası se 8,88’i gördü.

Dolayısıyla TL’nin değer kaybının temel neden politika faizinin indirilerek, piyasaya ‘bize güvenmeyin, yapılmaması gereken ne varsa yapacağız’ mesajı verilmesi!

Şahap Kavcıoğlu konuşmaya başladığın dolar kuru 8,95 civarındaydı. Konuşması bittiğinde ise kur 8,97’ye tırmandı. Bu bile Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarının piyasadaki karşılığını göstermesi açısından önemli…

REZERV YALANINDA ISRAR EDİLİYOR

Şahap Kavcıoğlu, sunumunda MB’nın rezervleri konusuna da değinmiş. Yılı tarihi bir rekorla kapatacaklarını söylüyor. 123,5 milyar dolara ulaşılacakmış. Peki söz konusu rezervin ne kadarı Türkiye’ye ait? Daha doğru bir soru ile SWAP’lar hariç net rezerv ne kadar? Merkez Bankası’nın resmi verilerine göre 1 Ekim itibariyle MB’nın SWAP’lar hariç net rezervi -37-4 milyar dolar!

Bu şu demek; MB’nın kasasındaki bütün paralar kullanılmış ve üzerine 37-4 milyar dolar da borç alınmış! Yani bugün itibariyle merkez bankasının kasasına 37-4 milyar dolar girerse kasadaki dolar miktarı 0 olacak!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin