Şahan Gökbakar’dan Akbelen ormanları tepkisi: ‘İnşallah bu yanlıştan dönülür’

Ege ve Akdeniz bölgelerinde çıkan yangınlarda binlerce hektar ormanlık alan küle dönerken termik santralin kapasite artışı bahanesiyle Akbelen ormanlarının kesilmek istenmesine ünlü sanatçı Şahan Gökbakar tepki gösterdi. Gökbakar, ‘‘İnşallah bu yanlıştan dönülür.’’ dedi.

Sosyal medya hesabından bir video yayınlayan Şahan Gökbakar, ‘‘Son 15 günde orman yangınlarıyla çok ciddi ormanlık alanlarımızı kaybettik. 60-70 bin hektarın üzerinde kızıl çam ormanımız yok oldu. Daha yangınların sıcağı sürerken, yanan ormanların dumanı tüterken Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy mevkiinde Akbelen ormanlarına dozerler, ağaç kesme makinaları ve yıkım ekipleri girdi. Kömür işletmesi yapmak için güzelim Akbelen ormanlarını kesmeye kalkıştılar. Karşısında, o bölgedeki köylüler, yerli halk ve doğa gönüllüleri durdu. Benden buradan karşısında olduğumu ve oradaki herkesle beraber aklımın ve kalbimin Akbelen’de olduğunu belirtmek isterim. İnşallah bu yanlıştan dönülür.’’ ifadelerini kullandı.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bölge halkı, çevreye verdiği zarar nedeniyle 2020 başında kapatılması gerekirken geçici izinlerle işletilmeye devam edilen 13 kömürlü termik santralden biri olan Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’nin kapasite artışı için ormanların kesilmemesi için nöbet tutuyordu. Türkiye’nin dört bir yanında orman yangınları sürerken İkizköy’de bulunan Akbelen ormanları korumak için direnen köylüler ve çevre gönüllüleri jandarma tarafından sürüklenerek alandan uzaklaştırılmaya çalışılmıştı.

Yandaş firma Limak ve İC İÇTAŞ’ın ortaklığında ruhsatsız işletilen Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ni orman yangınları sırasında alevlerin ortasında kalmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin