Sağlık Bakanı Koca’dan ‘virüs’ açıklaması: Takip ettiğimiz 15 kişi var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsünün (2019-nCoV) Türkiye’ye ulaştığı iddialarıyla ilgili konuştu. Koca, “Çinli bir kadında virüsü rastlandı. Onu da uçakla ülkesine geri gönderdik. Hastanedeki tercüman, şöför dahil olmak üzere yakından takip ettiğimiz 15 kişi var.” açıklaması yaptı.

Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle; “Çin’den gelen yolcuların termal kameralarla taramasına başladık. Şu ana kadar havalimanındaki taramalarda şüpheli vakaya rastlamadık. Sıradan bir gripte de benzer bulgular olabilir.”

HASTA 36 SAAT GÖZETİM ALTINDA TUTULDU

“38 derece üstünde ateşle gelen hastaları daha dikkatli inceliyoruz. Çarşamba gecesi Büyükçekmece’de hastaneye başvuran Çin uyruklu kişi Vuhan’dan geldiği öğrenilince izole edildi. Bu konuda bilgi kirliliği var. Çift olduğu söylendi, domuz gribi olduğu söylendi. Kadın hasta Süreyya Paşa Eğitim Araştırma Hastanesi’nde gözlem altına alındı.”

HİÇ BİR BULGUYA RASTLANMADI

“Kadının Çin’den beraber geldiği yolcuların hiçbirinde bulguya rastlanmadı. Diğer yolcular döndü, bu yolcu ise 36 saat gözlem altında tutuldu. Klinik bulgularında herhangi bir bozulma gözlenmedi. Şüpheli vaka olarak gördüğümüz hasta ülkesine dönme talebi üzerine Çin’e özel ambulans ve sağlık personelimizle gönderdik. Şüpheli vaka her ne kadar ülkesine dönmüş olsa da temasta olduğu kişileri taramadan geçiriyoruz. En ufak bir şüpheye mahal vermek istemiyoruz.”

KONTROLLER 3-4 GÜN İÇİNDE SONUÇLANIR

“3,4 gün içerisinde kontrollerimiz sonuç bulur. Çok yakından temas halinde bulunan çalışanlarımızla ilgili de 112 sağlık çalışanları gibi; tetkiklerimize devam ediyoruz. Dünya Sağlık Örgü’nün önerdiği testi uyguluyoruz. Süreci yakından takip ediyoruz. Hastanedeki tercüman, şöför dahil olmak üzere yakından takip ettiğimiz 15 kişi var. Daha ciddi vakalarda enfeksiyon zatürreye, ciddi akut solunum sendromuna veya böbrek yetmezliğine neden olabiliyor.”

HEMEN HASTANEYE BAŞVURUN

“Dünya Sağlık Örgütü bugün hastalığın insandan insana bulaşma hızının diğer hastalıklara göre oldukça düşük olduğunu açıkladı. Ancak bölgeye seyahat etmiş olanların, semptomlar konusunda hassasiyet göstermesi gerekiyor. Her türlü virüs ve bakterilerden korunmak için kişisel hijyen kurallarına riayet etmek gerektiğini, ellerin sık sık normal bir sabunla yıkanması gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Son birkaç haftada Çin’e seyahat etmiş olanlarda veya şüpheli bir temas sonrasında ateş, öksürük veya nefes darlığı şikayetleri ortaya çıkarsa, vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyoruz”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin