Saatte 110 km’yi bulan rüzgar trafiği felç etti

HABER | BASRİ DOĞAN

Hollanda ve Belçika’da şiddetli fırtına sebebyle özellikle Kuzey Hollanda’da ile Belçika’nın tamamında ulaşım felç oldu. Meteoroloji sarı alarmdan turuncu alarma geçtiğini ve fırtınanın saatte 110 kilometreye ulaştığı açıklandı.

Ülke genelinde birçok  tren seferleri durdurulurken Schiphol havalimanında 72 uçağın iniş ve kalkışı iptal edildi. Devrilen ağaçlar ve kazalar nedeniyle trafiğin felç olduğu sabah saatlerinde saatlerce uzun kuyruklar oluştu. Hollanda Yol ve Güvenlik  Kurumu ANWB, akşam saatlerinde rüzgarın daha da şiddetleneceği ve iş çıkışı oluşan trafik yoğunluğunun problemlere neden olabileceği uyarısında bulundu.

RÜZGARIN HIZI SAATTE 110 KM

Breda yönünde A27’de, bir kamyon römorkunun çatısı havaya uçtu. Benelux Tüneli’nde kazalar nedeni ile sağ şerit kapatıldı. A2’de Vinkeveen yakınındaki Utrecht’e doğru ilerleyen bir kargo TIR’ı yan yattı. Saatlerce trafik aksadı. Hollanda Meteroloji Enstitüsü KNMI, rüzgârın şiddetli olmasından dolayı sarı kod alarmı verdi. Kıyı alanlarında rüzgar  saatte 110 kilometreye kadar ulaştı. Tren trafiği de birçok yerde şiddetli rüzgar nedeniyle sorun yaşandı. Rotterdam ve Breda arasındaki yüksek hızlı hatlar çalışmadı. Nijmegen’deki Tooropstraat’a büyük bir iskele rüzgar nedeni ile devrildi.

Hollanda Kraliyet Havayolları KLM, Avrupa’daki 72 uçuşu rüzgarın şiddetli olması nedeniyle  iptal etti. Uçuşlar bir önlem olarak iptal edildi. Diğer taraftan KLM kıtalararası uçuşların devam edebileceği açıkladı.

Kıyıda ve Wadden Adaları’nda, rüzgarın saatte hızının 110 kilometreden fazla olduğu açıklandı. Güneyde kuvvetli rüzgar nedeniyle bazı gemi seferleri iptal edildi veya ertelendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin