S-400 yaptırımları ABD Senatosu’ndan geçti

Türkiye’ye yaptırım da içeren 741 milyar dolarlık savunma bütçesi tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’dan da geçti. Böylece, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) olarak bilinen tasarının Kongre’deki onay süreci tamamlandı ve yasalaşması için Başkan Donald Trump’ın imzasına hazır hale geldi. Trump tasarıyı belirli koşulları karşılamaması halinde veto etme tehdidinde bulunmuştu ancak tasarı Kongre’nin her iki kanadında da vetoya imkan vermeyecek bir çoğunlukla, yani üçte iki eşiğinin üstünde bir oranla kabul edildi.

Tasarı önceki gün Temsilciler Meclisi’nde 78’e karşı 335 oyla kabul edildikten sonra Senato’da bugünkü oylamada da 13’e karşı 84 oyla geçti.

Yasada, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alması nedeniyle ABD Başkanı Trump’tan Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında yer alan, 12 yaptırımdan en az 5’ini 30 gün içinde Türkiye’ye karşı uygulaması talep ediliyor. Tasarıda Türkiye’nin aldığı 6 F-35 uçağının da ABD Hava Kuvvetlerince kullanılması için gerekli yetkilendirme yapıldı.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığı haberde, ABD’nin S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazır olduğunu, Trump’ın da yaptırımlara yeşil ışık yaktığını bildirmişti. Savunma yasası içerisinde ayrıca Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması nedeniyle Türkiye’ye teslim edilmeyen 6 adet F-35 uçağının da ABD tarafından satın alınması kararı yer alıyor. Donald Trump, daha önce CAATSA kapsamında Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanmasını engellemişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin