Rusya savunma bakanı: “Suriye’de 300’e yakın silah geliştirdik; pilotlarımızın yüzde 90’ı burada eğitildi”

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, “Suriye’de Rus ordusu 300’e yakın silahını geliştirdi, 12’sini ise envanterden çıkardı” dedi.

Şoygu, “Suriye’de yeni bir şekilde savaşmayı öğrendik. Asker, ordu, saldırı, uzun menzilli ve nakliye uçakları hakkında konuşursak, uçuş personelinin neredeyse % 90’ı Suriye’deki askeri operasyonlardan geçti.” ifadelerini kullandı.

Soygu Rus yayın organı MKRU’ya verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’ye mal teslimat oranının günde iki bin tona ulaştığı bir zaman vardı. Ve bu filo, bu nakliye havacılığı, bu tedarik üslerimizin, limanlarımızın çalışması, yer değiştirme ve ekipman alımı… Bu, sektörümüzün ve bilim temsilcilerimizin bir cazibesidir: Suriye’de aynı anda çalışan 70’ten fazla işletme, mühendis, tasarımcı ve temsilci aynı anda çalıştı.

Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, başkan bazı silahların belirli özelliklerini geliştirmek veya iyileştirmek için doğrudan emirler verdi.”

300 ÇEŞİT SİLAH GELİŞTİRDİK

“Alay komutanları, tugaylar, bölümler, ordu komutanları, askeri bölge komutanları, Savunma Bakanlığı askeri yönetiminin merkezi organlarının başkanları ve ayrıca neredeyse tüm yüksek askeri eğitim kurumlarının öğretim kadrosu Suriye’den geçti.

Suriye deneyimini göz önünde bulundurarak yaklaşık 300 çeşit silahın geliştirildiğini ve umut verici sayılan 12 örneğin üretimden ve kaldırıldığını söyleyebilirim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin