Rus muhalifler yine sokaklarda: 800 kişi gözaltında

Rusya’da eylül ayında yapılacak yerel seçimlerde muhaliflerin adaylıklarının iptal edilmesi üzerine binlerce gösterici başkent Moskova’da tekrar sokaklara çıktı. Polis, bağımsız ve özgür seçim talebiyle halkı protestoya çağıran muhalif siyasetçi Lyubov Sobol’un yanı sıra gün içinde en az 800 göstericiyi gözaltına aldı.

“Muhalifler de yerel seçimlere girsin” diyen binlerce Rus, yetkililerin
gösterileri yasaklamasına rağmen başkent sokaklarına çıkmaya devam ediyor.Polisin sıkı önlem ve müdahalesi devam ederken muhalifler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhinde sloganlar atarak demokratik seçim taleplerini dile getiriyor.

Diğer yahrah Rusya Çocuk Ombudsmanı Yevgeniy Bunimoviç, “Onlarca çocuk gözaltına alındı. Bazıları ebeveynlerine teslim edildi. Bazılarının anne babaları şehir dışında veya Moskovalı değil, bu çok daha zor bir durum. Her biriyle ayrı ayrı ilgileneceğiz” dedi.

Rusya İçişleri Bakanlığı ise Moskova’nın merkezinde yapılan eyleme 1500 kişinin katıldığı, aralarından yaklaşık 600 kişinin, çeşitli ihlaller nedeniyle gözaltına alındığını iddia etti.

21 gündür açlık grevinde olan Sobol, taksideyken gözaltına alındı

Diğer yandan muhalif politikacı Sobol, halka eylem çağrısı yapmış ve yetkililerin izin vermemesine rağmen cumartesi günü protestolar için sokağa çıkacağını duyurmuştu. Eylemlere katılmak için yola çıkan Sobol, taksideyken polisler tarafından durduruldu ve özel bir araca aktarılarak gözaltına alındı.8 Eylül’deki yerel seçimler için adaylığı reddedilen politikacı Sobol, 21 gündür açlık grevine devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin