‘Rus muhalif lider Navalny her an ölebilir’

Almanya’da tedavisinin ardından Ruya’nın başkenti Moskova’da tutuklanan 44 yaşındaki muhalif lider Aleksey Navalny, üç haftadır açlık grevini sürdürüyor. Sağlık durumu giderek ağırlaşan Navalny’in her an hayatını kaybedebileceği açıklandı.

44 yaşındaki liderin kalp doktorlarından Yaroslav Ashikhmin Facebook üzerinden paylaştığı mesajında Navalny’nin son kan testi sonuçlarında potasyum seviyesinin çok yüksek çıktığını bunun da her an bir kalp krizine yol açabileceğini belirtti. Kalp doktoru ayrıca testlerde kreatin seviyesinin de çok yüksek çıktığına işaret ederek bunun da böbreklerin işlevsiz hale geldiğini gösterdiğini belirtti.

Navalny’nin özel doktorlarından ve Rus Doktorlar İttifakı Sendikası Başkanı Anastasia Vasilyeva da Twitter üzerinden Navalny’nin test sonuçlarını paylaştı. Vasilyeva ayrıca hapishane yönetimine hastalarını “acilen” görmek için başvuruda bulunduklarını da belirtti.

Kızı yardım istedi

Alexei Navalny’nin kızı, babasının böbrek yetmezliği riski ile karşı karşıya olması nedeniyle Rus yetkililere babasını hapiste tedavi etmesi için bir doktora izin verme çağrısında bulundu.

Navalny’nin Stanford Üniversitesi öğrencisi olan kızı Dasha, Twitter’da “Bir doktorun babamı görmesine izin verin” diye yazdı.

Aleksey Navalny, sinir sistemini etkileyen bir ilaçla zehirlenmesinin ardından 5 ay Almanya’da tedavi edilmiş, iyileşmesinin ardından Rusya’ya dönmüş ve 17 Ocak’ta tutuklanmıştı.

Putin’in Saray’ını ve ‘Beşli Çetesi’ni ifşa etti

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin