RTÜK, muhalif televizyon ve radyolara ceza yağdırdı: ‘Künyede neden onun ismi var?’

RTÜK, çoğunluğu muhalif yayınlar gerekçe yapılarak Halk TV, Fox TV, Tele 1, TV 8, Radyo Spor ve Kafa Radyo’ya çeşitli miktarlarda yayın durdurma ve para cezası verdi.

RTÜK, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın Halk TV’de yayınlanan “Medya Mahallesi” programında kullandığı ifadelerle 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un “Yayın hizmetlerinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle 5 kez programın durdurulmasına ve kanala en üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Fox Tv’ye ‘Gazeteci Ercan Gün’ün künyede ismi neden var?’ cezası

Kurul, 22 Nisan 2020’de Fatih Portakal’ın sunduğu akşam haberlerinin bitimindeki künye bilgilerinde ‘sözde fetö’ üyeliği iddiasıyla tutuklu olarak cezaevinde bulunan Ercan Gün’ün isminin “haber planlama müdürü” olarak gösterilerek görevine devam ettiği izlenimi oluşturulması nedeniyle Fox TV’ye üst sınırdan idari para cezası verdi.

“Gün Başlıyor” programında sunucu Can Ataklı’nın, TBMM’de yemin etmediğini öne sürerek yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu tahkir ve tezyif eden ifadeler kullandığı iddiasıyla  Tele 1’e ceza uygulanması kararlaştırıldı.

RTÜK muhalif yayınlarıyla bilinen “Nihat’la Muhabbet” programında kaba, düzeysiz ve argo ifadeler kullanıldığı iddiasıyla Kafa Radyo’ya müeyyide uygulanmasını kararlaştırdı. Aynı radyodaki “Nihat’la Sivrisinek” programında 6112 sayılı Kanun’un “yayın hizmetlerinin alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımını özendirici nitelikte olamayacağına” ilişkin hükmünün ihlal edildiği iddiasıyla 3 kez program durdurma ve yayıncıya üst sınırdan para cezası uygulanmasına karar verildi.

KKTC’de yayın yapan televizyon kanalının uydu yayını durduruldu

Kurul, sunuculuğunu Hasan Erçakıca’nın yaptığı Diyalog TV’de yayınlanan “Dünyaya Bakış” programında eski Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Besim Tibuk’un bazı ifadelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret niteliği taşıdığına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne zarar verdiğine öne sürdü. KKTC merkezli Diyalog TV’nin 6112 sayılı Kanun’un 29. maddesinin 3. fıkrasına aykırı şekilde izinsiz ve lisanssız şekilde Türkiye aleyhinde yaptığı programlar nedeniyle yayın hizmetleri iletiminin durdurulmasına karar verdi.

RTÜK ayrıca Radyo Spor’a idari para cezası ile TV 8’e, çocukların ekran başında olabileceği korumalı saatlerde yayınlanan Survivor programındaki kavga, hakaret ve argo anlam taşıyan el hareketleri nedeniyle en üst sınırdan idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin