RSF ve CPJ: Kadın Gazeteciler serbest bırakılsın

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tutuklu kadın gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Merkezi New York’ta bulunan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tüm dünyadan tutuklu kadın gazetecileri gündeme getirdi.

CPJ, hapte atılan 251 gazetecinin en az 33’ünün kadın olduğunu belirtti. Türkiye tutuklu bulunan 14 kadın gazeteci ile dünyada birinci sırada. Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi, www.cpj.org sitesinde, Hatice Duman, Ayşe Nazlı Ilıcak, Hanım Büşra Erdal, Ayşenur Parıldak, Aslı Ceren Aslan, Meltem Oktay, İsminaz Temel, Seda Taşkın, Reyhan Hacıoğlu, Hicran Ürün, Semiha Şahin, Pınar Gayıp, Reyhan Çapan ve Ece Sevim Öztürk (tahliye edildi) yer verdi ve neden tutuklandıklarını anlattı.

RSF ise dünyada 27 kadın gazetecinin tutuklu olduğuna işaret etti ve bazıları işkence ve taciz mağduru olan gazetecilerin hemen serbest bırakılması çağrısında bulundu. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü www.rsf.org sitesinde diğer Mısır, İran, Çin ve Vietnam’dan kadın gazetecilerle birlikte Türkiye’den Nazlı Ilıcak’a yer verdi ve Ilıcak’ın 15 Temmuz öncesinde Can Erzincan TV’de hükümeti eleştirdiği için tutuklandığını yazdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin