Rotterdam hayvanat bahçesindeki aslan ve gorillere koronavirüs bulaştı

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM,TR724

Hollanda genelinde son 24 saatte 23 bin 680 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu.

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsünün (RIVM) ülkede vaka sayılarının son günlerde sürekli rekor kırdığını açıklarken, bir açıklama da Rotterdam’daki Blijdorp Hayvanat Bahçesi’nden geldi. Yetkililer, aslan ve gorillerde korona virüs testinin pozitif çıktığı açıkladı.

HAYVANAT BAHÇESİ HALKA KAPATILDI

Enfekte hayvanlarda grip benzeri semptomların tespit edildiğini belirten Blijdorp Müdürü Patrick Huurdeman, “Hayvanlar mutsuzlar, iştahları az, bazen hafif öksürüyorlar. Goriller mide ve bağırsak sorunları yaşıyor. Hayvanlar karantinada ve hayvanat bahçesi halka açık değil. Neyse ki hayvanlarımızın durumu iyi ve altta yatan herhangi bir sağlık riski yok. Bu nedenle hastalığın bizim hayvanlarda da hafif seyretmesini bekliyoruz.” dedi.

KORONAVİRÜSE YAKALANAN HAYVAN SAYISI NEY BİLİNMİYOR

Blijdorp Müdürü Patrick Huurdeman, korona virüse yakalanan hayvanların tam sayısını açıklamadı. Enfeksiyonun kaynağının Hastalık belirtisi gösteren bir çalışanın olması ihtimali üzerinde duruluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hayvanat bahçesi hayvanlarının korona virüsüne yakalandığı biliniyordu. Nebraska eyaletinde üç kar leoparı virüsten kurtulamamıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin