Rize Valiliği, yandaş müteahhit Mehmet Cengiz’in taş ocağını savundu

Millete küfretmesiyle hafızalara kazınan yandaş müteahhit Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı vatandaşların tepkisi devam ederken Rize Valiliği taş ocağını savundu. Valilikten yapılan açıklamada Cengiz İnşaat’ın projesi için “Devletimiz, ülkemiz ve ilimiz için çok önemli olan ve her türlü hukuki aşaması tamamlanan izinleri alınan yatırım projesi” denildi.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat’ın taş ocağına karşı direniş sürüyor. Bugün evleri jandarma tarafından ablukaya alınan yurttaşlar patika yollardan geçerek iş makinelerinin önünü kesmiş, direnen köylülere jandarma müdahale etmişti.

Rize Valiliği de bugün çay tarlalarına giden köylülere jandarma ekiplerinin ceza yazmak istemesine ilişkin bir açıklama yaptı. Köylülere ceza yazmak isteyen jandarma ekipleri vatandaşların tepkisi sonrası ceza yazamadan çay tarlasından ayrılmıştı.

Rize Valiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bölgede yaşayan vatandaşların büyük tepki gösterdiği ve dünyada koruma altında bulunan 200 vadiden biri olan İşkencedere Vadisi’nin doğal yapısını alt üst edecek taş ocağına sahip çıkıldı.

”TAŞ OCAĞI DEVLETİMİZ, ÜLKEMİZ VE İLİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Yandaş müteahhit Mehmet Cengiz’a ait olan taş ocağının devlet, ülke ve kent için önemli olduğunu ileri süren Rize Valiliği Cengiz İnşaat adına yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Rize-ikizdere ilçesinde, ‘Çay tarlasına giden vatandaşlara Jandarma ceza yazıyor’ şeklinde, yanlış/eksik bilgi veya art niyete dayanan asılsız haber ve yorumlar yapıldığı görülmüştür. İlimizin tamamında çay tarımı ya da herhangi bir üretim sürecine ilişkin muafiyet kapsamında kimseye ceza yazılmamıştır. Ancak muafiyetleri suistimal etmek isteyen kişilere de hepimizin sağlığı ve kamu düzeni için fırsat verilmemektedir. Her yerde olduğu gibi İkizdere İlçesinde de bu doğrultuda uygulanan cezai işlemler, kesinlikle tarlasına giden, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza yönelik olmamıştır. Devletimiz, ülkemiz ve ilimiz için çok önemli olan ve her türlü hukuki aşaması tamamlanan izinleri alınan yatırım projesi kapsamında açılmak istenen taş ocağını engellemeye çalışan, tüm ısrarlı açıklama, ikna gayretleri ve ikazlara rağmen maske-mesafe kuralına uymayan, kamu görevlilerinin çalışmasına sekteye uğratmak isteyen kişilere idari yaptırım uygulanmıştır.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin