Risk grubundan önce ünlülere aşı yapılmasına soruşturma

Polonya’da bazı ünlü kişilere ve siyasetçilere öncelik sıralamasında olmadıkları halde Kovid-19 aşısı yapılması, kamuoyunda büyük tepkiye neden olunca olayla ilgili savcılık soruşturma başlatıldı.

Henüz sağlık görevlilerinin tamamı aşılanmadan, aralarında milletvekili ve eski Başbakan Leszek Miller’in de bulunduğu şarkıcı, oyuncu ve televizyon sunucusu gibi tanınmış 18 kişilik bir gruba aşı yapıldığı ülke basınına yansıdı. Olay, 30 Aralık’ta eski Başbakan Miller’in sosyal medya hesabından hastaneden aşı olduğuna ilişkin verilen belgeyi paylaşmasıyla ortaya çıktı.

Skandalın yaşandığı Varşova Tıp Üniversitesi Hastanesi, ellerinde 450 doz aşı olduğu ve bunlardan 300’ünün çalışanlarına, 132’sinin de çalışanların ailelerine yapıldığını açıkladı. Hastane, kalan 18 aşının ise ülkedeki aşılama kampanyasına destek vermek amacıyla “aşı elçisi” olarak tanınmış kişilere yapıldığını belirtti.

Hükümet Sözcüsü Piotr Muller ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek “Umuyorum ki olayda suçlu olan taraflar bir an önce cezalandırılacaktır” dedi.

Yapılan düzenlemeye göre çoğu Avrupa ülkesi gibi aşılama kampanyasına 27 Aralık’ta başlayan Polonya’da aşı öncelikli olarak sağlık çalışanlarına ve ailelerine yapılması gerekiyor.

Polonya’da iktidarda olan Kanun ve Adalet Partisi’nin bazı yerel yöneticilerine de sağlık çalışanlarından önce aşı yapıldığı daha önce ortaya çıkmıştı. Aşılama sürecinden sorumlu hükümet yetkilisi Michal Dworczyk, şimdiye kadar 50 bin kişiye aşı vurulduğunu ve yılın ilk üç ayında 2,9 milyon kişinin aşısının tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin