Reuters araştırması: En az güvenilen televizyon ve gazete, A Haber ile Sabah…

Türkiye’de iktidara yakın medyaya güven dip yaptı! Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü’nün 2020 Dijital Haber Raporu yayımlandı. 5 kıtadan 40 ülkede 80 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, koronavirüs krizinin sadece insan sağlığını değil haber kaynaklarını da etkilediğine işaret ediyor. İnternette ise akıllı telefonlar Türkiye’de habere ulaşmak için kullanılan ilk araç olmuş durumda.

Rapora göre akıllı telefon ve internet platformlarının kullanımı diğer haber kaynaklarını domine etmeye başladı. Kriz nedeniyle uzun vadede daha dijital, daha mobil ve sosyal platformların hakim olduğu bir medya dünyasına doğru köklü bir değişim yaşandı. Bununla birlikte insanların habere ulaşmada hissettiği iki endişenin de altı çiziliyor raporda: Güven eksikliği ve yanıltıcı bilgi.

Koronavirüsün başlaması ile birlikte küresel anlamda anketin yapıldığı tarihten beri hiç görülmemiş bir güven azalışı gözlemlendi. 2019’a göre ülkelerdeki güven ortalaması yüzde 4 civarında düşerek yüzde 38’e geriledi.

KURUMLARA GÜVEN AZALIYOR

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ankete katılan sadece 6 ülkede güven yüzde 50 seviyesinin üzerine çıkabildi. Türkiye, Finlandiya ve Portekiz’in ardından yüzde 55 ile haberlere en fazla güvenen ikinci ülke oldu. Bu oran Fransa, Tayvan ve Güney Kore’de yüzde 20 seviyesine indi.

Anket toplumların medyaya daha az güvenmesinin nedenini kötü habercilikten çok ülkelerinin kurumlarına duydukları memnuniyetsizliğe bağlıyor.

HABERE ‘AKILLI’ TELEFONLARLA ULAŞILIYOR

Anket Türkiye’de haber kaynakları sıralamasında her ne kadar internet haberciliği kullanımının hızla arttığına dikkat çekse de televizyonun en önemli haber kaynağı olmayı sürdürdüğünü işaret ediyor. İnternette ise akıllı telefonlar Türkiye’de habere ulaşmak için kullanılan ilk araç olmuş durumda.

Türkiye’de genel anlamda haberciliğe güven salgının başladığı dönemde yüzde 9’luk bir artış yaşadı. Rapora göre halkın en fazla güvendiği haber kaynakları olarak Fox ve NTV kanalları öne çıktı. Muhalif gazeteler Cumhuriyet ve Sözcü de güven tablosunda önlerde yer aldı. Sıralamanın en alt sıralarında ise AHaber ve Sabah gazetesi yer aldı.

1 YORUM

  1. Habere attığınız başlıkta Oda Tv var haberin hiç-bir yerinde Oda Tv geçmiyor. Biraz dikkatli haber yapsanız keşke. İlla birilerine vurmak için haber yapmasanız. Bazen gerçekten insanı çileden çıkarıyorsunuz. İfrat tefrit sınırlarında gezinmeseniz keşke. Sadece haber yapın lütfen. Evet bu ağır süreçte de mümkün olduğu kadar objektif olmaya çalışarak. Size bu yakışır çünkü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin